Kansere Karşı Savaşta Nano Yapıların Kullanılması | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Kansere Karşı Savaşta Nano Yapıların Kullanılması

Kansere Karşı Savaşta Nano Yapıların Kullanılması

kansere karsi savasta nano yapilarin kullanilmasi - Kansere Karşı Savaşta Nano Yapıların Kullanılması

Yıllar önce kanser belirtilerini görebildiğimizi düşünün. URI Kimya Mühendisliği’nden Yardımcı Doçent Daniel Roxbury ve Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nden araştırmacılar, semptomların ortaya çıkmasından yıllar önce kanserin başlamasını işaret eden çok çeşitli biyolojik belirteçleri tespit edebilen bir teknik icat ettiler.

DNA gibi nükleik asit olan MicroRNA, bitkilerde ve hayvanlarda bulunur. Belirlenen dizilerden binlercesinde ve kanser hücrelerinde çok yüksek miktarda bulunur. Kan, idrar ve tükrükte bulunurlar ve bunları saptamak biyomedikal araştırmacıları için yüksek önceliğe sahiptir.

Şu anda, onları bir kan testinden tespit etmek, örneğin bir kliniğe gitmeyi gerektiriyor. Roxbury ve diğer araştırmacılar, otomatik uyarılar verebilecek sürekli ev izleme konusunda görüşlerini belirlediler. Karbon nanotüpleri -insan saçı iplikçiklerinden 100.000 kat daha küçük iğne şeklindeki küçük boş silindirleri kullanarak- cilde kolaylıkla implante edilebilen nano-biyosensörler tasarladılar. Prosedür, örneğin cerrahi biyopsi ile kıyaslandığında nispeten invaziv (yayılmacı) değildir.

Roxbury “Bir fare içinde derinden gelen bir sinyali algılayabiliriz” diyor.

Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Amerikan Kanser Derneği tarafından finanse edilen çalışma, bu baharda Nature Biomedical Engineering dergisinde bildirildi. “Bu kesinlikle anıtsal bir adım” diyor Roxbury. “Bir sonraki aşama, bu teknolojiyi içeren bir çeşit giyilebilir cihaz, belki bir kol saati üretmek olacaktır.”

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Kansere Karşı Savaşta Nano Yapıların Kullanılması

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com