Anasayfa / Kimya Haberleri / Eğitim Haberleri / Nanoteknoloji İle Geliştirilen Yerli Çelik Yelek: Siper

Nanoteknoloji İle Geliştirilen Yerli Çelik Yelek: Siper

nanoteknoloji ile gelistirilen yerli celik yelek siper - Nanoteknoloji İle Geliştirilen Yerli Çelik Yelek: Siper

Ülkemizde terör faaliyetleri sürekli devam ettiği için ve askerlerimiz ile polislerimizin güvenliğini bir üst segmente çekebilmek için yerli üretim çelik yelek geliştirildi. Siper adı verilen çelik yelek nanoteknoloji ile operasyonlarda özel harekatçıların üzerinde olacak.

Yerli Üretim Çelik Yelek Siper Özellikleri

750 gram ağırlığa sahip olan çelik yelek siper, Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından nanoteknoloji kullanılarak geliştirildi. Normalde bilirsiniz, bir çelik yeleğin ortalama ağırlığı 15 kilogramın üzerindedir. Sürekli o yelek ile hareket ettiğinizde uzun süren operasyonlarda çok fazla yorulmaya neden olabiliyorlar. Ancak güvenlik için de takılması gerektiği gibi, yeni üretmiş olduğumuz yerli çelik yelek bu tür sorunların üstesinden gelebiliyor.

Üniversite Rektörü olan Prof. Dr. Peyami Battal tarafından yapılan açıklamaya göre ağır silahlar ile yapılan denemelerden çok başarılı sonuçlar alındığı söylendi. Yelek 9.19 mm çapındaki tüm kurşunlara dayanıklı olduğu gibi, ilerleyen zamanlarda M16, Kanas, Uçak Savar Mermisi ve Kalaşnikof gibi mermilere de dayanıklı hale geleceği belirtildi. Halen geliştirilen çelik yelek şuanda bir Sniper mermisini tam anlamı ile engelleyemese de, 750 gram ağırlığı ile büyük bir yükten kurtaracak.

nanoteknoloji ile gelistirilen yerli celik yelek siper 1 - Nanoteknoloji İle Geliştirilen Yerli Çelik Yelek: Siper

Çelik Yelek Siper‘in uçak savar mermilerine karşı dayanıklı olabilmesi için yaklaşık olarak 9 kilogram ağırlığa sahip olacağı vurgulanıyor. Eğer nanoteknoloji ile geliştirilecek olan çelik yelekler uçak savar mermilerini de engellerse, dünyada bir ilk olarak Türkiye’de kullanılmaya başlanacak.

Kaynak : pchocasi.com.tr

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

sekil hafizali gozenekli polimer filmler 310x165 - Şekil Hafızalı Gözenekli Polimer Filmler

Şekil Hafızalı Gözenekli Polimer Filmler

PDF OLARAK İNDİR Ayırma işlemleri, fotovoltaik, katalizör veya elektronikte olsun, birçok alanda gözenekli polimer membranlara …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com