Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Sudan Dizel Üretme Çalışmaları

Sudan Dizel Üretme Çalışmaları

sudan dizel uretme calismalari - Sudan Dizel Üretme Çalışmaları

Audi’nin, sudan elde edilen enerjiyi toplayıp depolayan bir ‘e-dizel’ üretmeye çalıştığı belirtiliyor.

Audi’nin, ortakları Ineratec GmbH ve Energiedienst AG ile birlikte İsviçre’nin Canton Aargau şehrindeki Laufenburg bölgesinde yeni bir tesis açarak yenilenebilir bir kaynaktan e-dizelüretmeye hazırlandığı belirtildi.

Tesisin hedefi her yıl yaklaşık olarak 400,000 litre sentetik yakıt üretmek. Marka daha önce de iklim dostu yakıt çalışmaları altında e-gas ve e-petrol üretmeyi denemişti. E-dizel de bu çalışmaların devamı niteliğinde.

Markadan Açıklama

AUDI AG’nin Sürdürülenilir Ürün Geliştirme departmanının başındaki isim Reiner Mangold konuyla ilgili olarak, “Laufenburg’daki projede, e-dizeli daha küçük birimlerde daha verimli bir şekilde üretecek teknoloji ile birlikte, süreci daha ekonomik hale getirmeyi planlıyoruz. Pilot tesis farklı sektörlerin bir araya gelmesi için iyi bir fırsat içeriyor. Bir diğer deyişle, enerji, ısı ve ulaşım sektörlerini bir araya getirerek depolanabilir bir yenilenebilir enerji üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

sudan dizel uretme calismalari 1 - Sudan Dizel Üretme Çalışmaları

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Audi e-dizel, ilerleyen yıllarda içten yanmalı motorların hiç karbon salınımı yapmadan çalışmasına yardımcı olabilir. Yakıt, sistemin içerisinde su üzerinden üretilen fazladan enerjinin sentetik bir maddede depolanmasıyla elde ediliyor. Sistemin mantığı ise şu şekilde:

Bir hidro-elektrik güç istasyonu elektroliz aracılığı ile suyu oksijen ve hidrojeni iyonlarına ayırıyor. Bir mikro işlem teknolojisi ile hidrojen, karbondioksit ile birleştiriliyor. Yakıtın üretiminden tüketimine kadarki süreçte karbonun işin içine girdiği tek nokta burası. Sonrasında bu karbon, büyük hidrokarbon bileşikler oluşturulmak için kullanılıyor. Daha sonra bu bileşim e-dizel ve diğer endüstrilerde kullanılacak farklı yakıtlar olarak ayrıştırılıyor.

Öte yandan e-dizelin önümüzdeki yıl üretilmesi üzerine planlar yapılıyor.

Kaynak : haber7.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

dunya antibiyotik kullanim haritasi 310x165 - Dünya Antibiyotik Kullanım Haritası

Dünya Antibiyotik Kullanım Haritası

Fotoğraf : Küresel antibiyotik kullanımının ülkeler bazında 2000 yılından 2015 yılına değişimi. Hindistan’da 2000’den 2015’e …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com