Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Tahıl Geninin Keşfi, Gıda Güvenliği Sağlıyor

Tahıl Geninin Keşfi, Gıda Güvenliği Sağlıyor

tahil geninin kesfi gida guvenligi sagliyor - Tahıl Geninin Keşfi, Gıda Güvenliği Sağlıyor

Qeensland Üniversitesinden araştırmacılar buğday ve arpanın çiçeklenme zamanını kontrol eden ve bitkinin kök gelişimini yöneten anahtar bir gen keşfettiler.

Quuensland gıda yenileme ve ziraat birliğinden (QAAFI) proje lideri Dr. Lee Hickey bu keşif kök gelişiminin genetiğini anlamlandıran ve araştırmacıların çeşitli ortamlara adapte edilmiş bitkilerin yetiştirilmelerine izin vererek gıda güvenliğini arttırabilen büyük bir atılımdır dedi.

“Buğday ve arpa insanların binlerce yıldır yetiştirdiği antik mahsullerdendir.”

“Yıllar boyunca çiftçiler ve yakın zamanda da bitki ıslahçıları bitkinin toprak üstünde kalan kısmın niteliklerini seçerek önemli bir ilerleme kaydettiler. Ancak bunu yaparken de bitkinin gizli yarısı olan köklerini büyük oranda görmezden gelmişlerdir.”

“Keşfettiğimiz VRN 1 geni buğday ve arpada çiçeklenmeyi düzenlediği biliniyor ve ayrıca bu gen bitkinin yer çekimine tepki verme yeteneğinde de rol oynar, böylece kök gelişimine ve kök sisteminin genel şeklinin belirlenmesine de yardımcı olur.”

Dr. Hickey iyileştirilmiş kök sistemlerine sahip ürünlerin, tarımsal üretkenliği önemli ölçüde arttırabileceğinden VRN1 geninin kök sistemlerine ilişkin bu beklenmedik anlayışı hububat ürünlerini optimize etmede önemli etkileri olduğunu söyledi.

tahil geninin kesfi gida guvenligi sagliyor 1 - Tahıl Geninin Keşfi, Gıda Güvenliği Sağlıyor

Dr Hickey, “Morex alleli olarak bilinen Arpa’daki VRN1’in belirli bir varyantı, aynı anda erken çiçek açma ve dik, uzun ve derin bir kök sistemi sağladı.” Dedi.

“Bu, heyecan vericidir çünkü çiçeklenme zamanı verim için önemli bir faktördür ve VRN1 geni, sadece ürün verimini artırmanın yanı sıra, su ve besin alımını daha derin ve daha verimli bir kök sistemi ile geliştiren bir mekanizma sunuyor gibi görünüyor” dedi.

Kök geni keşfi, Profesör Rod Snowdon tarafından yönetilen, Almanya’daki Justus Liebig Üniversitesi’nden bir bilim adamı ekibiyle uluslararası bir iş birliğinin parçasıydı. Almanya’daki grup, bu genin Avrupa çapında yetişen kış buğdayları için kök gelişimini şekillendirmesinin yanı sıra arazide köklendirme davranışının geçerliliğini de doğruladı.

Bir diğer iş birliği yapan kişi, kök gelişiminde genin rolünü doğrulamak için kritik önem taşıyan, önemli deneysel buğday ve arpa materyallerini sağlayan CSIRO’dan Dr Ben Trevaskis’ti.

Kısa süre önce Araştırma Görevlisi olarak QAAFI’ya katılan Dr Kai Voss-Fels ile birlikte doktora öğrencisi Hannah Robinson, bu hafta Molecular Plant’de yayınlanan çalışmanın ortak yazarlarıydı.

Bayan Robinson, “Keşif heyecan vericiyken, çiftçiler için gelecekteki bitkilerde kök gelişimini etkili bir şekilde optimize etmek için ilgili diğer anahtar genleri belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi.

“Ayrıca, büyüyen bölgeler için tercih edilen bir kök sistemi tasarımı belirlemeliyiz. Bu, gelecek iklimlerin çeşitliliğinin artmasına rağmen bitki yetiştiricilerinin daha üretken bitkiler geliştirmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Mehdi Koşaca - Tahıl Geninin Keşfi, Gıda Güvenliği Sağlıyor

Hakkında Mehdi Koşaca

4 Mart 1996 İstanbul doğumluyum lisede kimyaya ve biyolojiye olan merâkımdan dolayi moleküler biyoloji ve genetik okumaya karar verdim canakkale on sekiz Mart üniversitesinde bir yıllık zorunlu İngilizce eğitimini tamamlayıp bölüm derslerine başladım şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında üniversitemizin araştırma laboratuvarında hocamın TÜBİTAK projesi olan yeni Endo -ß -N asetilglukozaminadaz enzimi kullanarak üretilen ilk seçici probiyotik kaynağı olan glikanlar projesinde görev aldım. Özellikle telomerler olmak üzere kök hücre, kanser genetiği ve epigenetik alanlarinda son yaşanan gelişmeleri takip etmekle birlikte bilimde daha geniş alanlari araştırmak ve İngilizcemi de geliştirmek adına şu anda İnovaktif kimya dergisinde haber cevirmenligi yapıyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yenilenebilir bir geri donusum programi 310x165 - Yenilenebilir Bir Geri Dönüşüm Programı

Yenilenebilir Bir Geri Dönüşüm Programı

Fotoğraf : Yarı iletken kazanım, First Solar, kadmiyum tellürit yarı iletkenini eski panellerin cam ve polimer tabakalarından …

Bir Cevap Yazın

WP LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com