10 Dakikada Sonuç Veren Covid-19 Testi Geliştirildi

10 Dakikada Sonuç Veren Covid 19 Testi GeliştirildiAraştırmacılar, Covid-19’a karşı geliştirdikleri hassas yeni immüno analizi yönteminin 10 dakikada sonuç verdiğini duyurdu.

Amerikan Kimya Derneği’nin “Analitik Kimya” adlı hakemli bilim dergisinde yayımlanan bir kavram ispatı (POC) çalışmasında hızlı ve hassas sonuç veren bir antikor testi geliştirildi.

Test doktorların kişiye yeni tip coronavirüsün (Covid-19) bulaşıp bulaşmadığını takip etmesine ayrıca daha önce diğer yöntemler kullanılarak yapılan testlerde Covid-19 negatif çıkan şüpheli kişilerdeki vakaları doğrulamasına yardım edecek.

10 Dakikada Sonuç Veriyor

Araştırmacıların testi tıpkı evlerde yapılan hamilelik testlerindeki gibi yanal akış immüno analizi yöntemini kullanıyor.

Araştırmacılar bir viral kaplama proteinini bir nitroselüloz şeridinin belirli bir bölgesinde tutturarak ardından buna serum ekledi. Serum şeridin bir ucundan diğerine aktı ve viral proteine karşı antikorlar şeridin bu ucunda yer aldı.

Ardından araştırma ekibindekiler Covid-19’a karşı olan antikorları floresan boyalarla tespit etti. Floresan bazlı tespit yöntemi hamilelik testi gibi diğer yanal akış immüno analizi yöntemini kullanan diğer yöntemlerden çok daha hassas.

Araştırmacılar yeni tahlil yöntemini Covid-19 hastalarından alınan 7 serum örneğiyle RT-PCR testlerinde Covid-19 negatif çıkan kişilerden alınan 12 serum örneği üzerinde denedi.

Yeni yöntem 7 örneğin tamamını ayrıca daha önce negatif çıkan bir örneği pozitif olarak belirledi.

Her örnek için test süresi sadece 10 dakika sürdü.

Araştırmacılar yeni immüno analizi yönteminin negatif teşhisleri doğrulamada, hastanın iyileşme durumunu izlemede, eski bulaş vakalarını incelemede ve yüksek seviyeli antikora sahip iyileşen kişilerin immün plazma bağışçısı olup olmadığını belirlemede kullanılabileceğini belirtti.

Kaynak : halktv.com.tr

425 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!