2021 Nobel Kimya Ödülü’nü Kazanan İsimler Açıklandı

2021 Nobel Kimya Ödülü'nü Kazanan İsimler Açıklandı

Alfred Nobel’in kurduğu dernek tarafından 1901 yılından bu yana belirli alanlarda insanlığa hizmet edenleri ödüllendirme amacıyla verilen Nobel ödüllerinin kimya dalındaki sahipleri belli oldu. Bir Alman, bir de İskoç asıllı Amerikalı bir kimyager ödüllerin alıcısı oldu.

İlk olarak 1901 yılında verilmeye başlanan Nobel Ödülleri, günümüze kadar birçok dalda farklı ülkelerin insanlarını ödüllendirdi. Oldukça prestijli bir ödül olan Nobel Ödülleri’nden birini de kimya dalında, 2015 yılında Türk bilim insanı Aziz Sancar kazanmıştı.

Edebiyat, ekonomi, fizyoloji veya tıp, fizik, kimya ve barış alanlarını kapsayan Nobel Ödülleri’nin 2021 yılında, kimya dalındaki alıcıları ödüllerini aldı. Söz konusu ödülün alıcıları, organokataliz geliştirmeleriyle bu ödüle layık görüldü.

Ödülün alıcıları, Alman Kimyager Benjamin List ve İskoç asıllı Amerikalı Kimyager David W.C. MacMillan.

Nobel Kimya Ödülü’nün 2021 yılındaki alıcıları, Alman Kimyager Benjamin List ve aslen İskoçyalı olan Amerikalı Kimyager David W.C. MacMillan oldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde düzenlenen basın toplantısında söz konusu bilim insanlarının organokatalizi geliştirmelerinden dolayı Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldükleri açıklandı.

Yapılan açıklamalarda, molekül inşasında yeni bir araç olan organokatalizin, farmasötik (eczacılık) araştırmalarında büyük etki yarattığı ve kimyayı daha çevreci kıldığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl söz konusu ödül, DNA zincirlerinin kesilmesine ve yeniden birleştirilmesine imkân tanıyan CRISPR/Cas9 sisteminin geliştirilmesine katkı sağlayan Fransız mikrobiyolog Emmanuelle Charpentier’e ve Amerikalı biyokimyacı Jennifer A. Doudna’ya verilmişti.

Kaynak : webtekno.com

854 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!