3 Boyutlu Organ Yazıcı

3-boyutlu-organ-yazici

Tarihte ilk defa bilim adamları yaşayan hücrelerden oluşan bir yapı oluşturdu hem de 3 boyutlu yazıcı ile.

3 boyutlu yazıcı ile oluşturulan yapılar insan dokuları ile değiştirilebilecek kadar büyük ve dayanıklı. Nature Biotechnology‘nin açıklamasına göre fare, sıçan, tavşan veya insana ait yaşayan hücreler kullanılarak plastik benzeri materyallerden kulak, kemik ya da kas yapılarının yapılabildiği bir bio-yazıcı bulunuyor.

Daha önceleri çok zordu ancak bugünden sonra yaşayan hücrelerin yazım işlemi sırasında zarar görmüyor. Araştırmacılar yakın zamanda bu organların kemirgenlere aktarılabilecek kadar kararlı olacağını söylüyor. Bununla beraber doktorlar yakında hastanın kendi hücrelerini kullanarak sakat insanlara kıkırdak ve kemik yazdırabilecek.

Üç boyutlu yazıcılar ile organ veya doku üretilmeye çalışılması yeni bir şey değil. Bilim adamları uzun yıllardır bunun üzerine çalışmalar yapıyordu. Dokuların şekillerini değiştirerek organın buna vereceği tepkilerini ölçüyorlardı. Ayrıca Organavo isimli şirket ilaç testleri için üç boyutlu yazıcı ile laboratuvarda bir böbrek üretmişti. Geçtiğimiz yıl ise Avustralyalı bilim adamları üç boyutlu yazı ile beyin dokusu yapmayı başarmıştı.

Ancak bugüne kadar tüm bu dokular oldukça kararsız, çok basit ve insanlara transfer etmek için çok küçüktü. Özel bio-yazıcılar modeli dikkatlice işleyerek içerisinde hücrelerin bulunduğu jel, biyolojik olarak çözünebilen plastik benzeri malzemeler sayesinde organ oluşturabiliyor. Yazıcı ayrıca dokuya geçici olarak bir polimer dış kabuk geçiriyor. Böylelikle nakil sırasında bütün doku yapısı korunuyor.

Kaynak : silikonvadisi.tv

430 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!