4 Boyutlu Baskıyla Dünyanın En Küçük Stent’i Üretildi

4 Boyutlu Baskıyla Dünyanın En Küçük Stent'i Üretildi

Ciddi bir sağlık problemi olan üretra darlığının önüne geçmek isteyen araştırmacılar, dünyanın en küçük üretral stent’ini “dolaylı 4D baskı” kullanarak ürettiler.

Ortaya koydukları stent, özellikle çocuklarda görülen üretra darlığının önüne geçmek için oldukça etkili olacak.

Günümüzde her 1.000 çocuktan biri, idrar yolu darlığından muzdarip. Çocuklar, anne karnında fetüs hâlinde iken bile bu sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabiliyorlar ancak gelin öncelikle sorunun ne olduğunu kısaca anlatalım.

İdrarın vücuttan atıldığı nokta ve mesane arasında idrarın çıkışını sağlamak için bir boruya benzeyen organa üretra (ya da bilinen adıyla idrar yolu) denir. Üretranın görevi, mesanede toplanmış idrarı vücut dışına atmaktır. Bahsettiğimiz sağlık sorunu da bu organda yaşanmakta. İdrar geçiş yolunun daralmasına üretra darlığı deniyor. Üretra darlığının birkaç tedavi yöntemi var ve bunlardan biri de üretraya stent yerleştirilmesi. Bu işlem, cerrahi değil ve idrar yolunu açmak için yapılıyor.

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, çocuklarda görülen bu sorunun önüne geçebilmek için dünyanın en küçük idrar yolu stentini ürettiler. Bugüne kadar pediatrik cerrahlar, idrarın mesanede hayati tehlike yaratacak kadar birikmesinin önüne geçmek için üretranın zarar görmüş kısımlarını cerrahi operasyonla almak zorunda kalıyordu.

Bulgularını Advanced Materials Technologies’te yayınlayan araştırmacılar, ürettikleri “mikrostentlerin” sadece 50 mikrometre genişliğinde ve 0,5 mm uzunluğunda olduğunu söylediler. Çalışmanın başındaki isim Carmela De Marco, “Bugüne kadar üretilenlerden 40 kat daha küçük olacak şekilde dünyanın en küçük stent’ini ürettik” dedi.

Araştırmacılar, bu mikrostent’i dolaylı 4D baskı kullanarak oluşturdular. Stent’e dördüncü boyutunu veren özellik ise şekil hafızasına sahip olması. Bu özellikle malzeme, deforme olmuş olsa bile orijinal şeklini hatırlar ve sıcak olduğunda aynı şekle dönebilir ancak üretilen stentler henüz aktif olarak kullanılmayacak. Araştırmacılar, stentleri hayvan modellerinde test etmeyi planlıyorlar.

Kaynak : webtekno.com

304 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!