Adli Bilim Uzmanlarının Yeni Silahı ile Tanışın : Yaşayan Ölüler

Adli Bilim Uzmanlarının Yeni Silahı ile Tanışın : Yaşayan Ölüler

Vücudumuzdaki bakteriler, ölümden sonra bile en derin sırlarımızın bir kısmına ihanet edebilir. Linda Geddes araştırıyor.

Son nefesini verdikten sonraki saniye içinde vücudu yaşayan ölüler devralır. Kanınız artık akmadığına göre, vücudunuzdaki oksijen seviyeleri dolgunlaşır ve kimyasal süreçler başlar ve dokularınızı daha asidik hale getirir. Bakteriyel sakinlerinden bazıları değişimden zevk alır ve güzelleşir, Diğerleri ölür.

İç kimyanızdaki kayma, vücudunuza inen böcekleri de çeker ve yumurtalarını bırakmak için deliklerine sürünerek kendi mikrobik otostopçularını getirir. Birkaç gün sonra, bunlar yumurtadan çıkar ve larvalar etinizle bayram etmeye başlayınca onlarla birlikte daha fazla mikrop ve duyarlı böceklerin büyümesini engelleyen antimikrobiyal bileşikler taşırlar.

Adli Bilim Uzmanlarının Yeni Silahı ile Tanışın : Yaşayan Ölüler

Başka bir deyişle, ölmüş olabilirsiniz  ama vücudunuz her zamankinden daha canlıdır.

Adli bilimciler şimdi bu “nekrobiyoz” dan yararlanmaya çalışıyorlar. Üzerinde ve içinde yaşayan böceklerin, ölümünüzün koşulları ve ne kadar süredir öldüğünüz hakkında hayati ipuçları bulabileceğine inanıyorlar.Ve sadece böcekleriyle sırlarını ortaya çıkarabilecek ölüler değil: mikrobiyal parmak izleri tecavüz veya cinsel saldırı vakalarında da kullanılabilir, polise saldırganın kimliği hakkında hayati ipuçları verebilir.

Eşsiz Bakteri

Kendinizi tek bir varlık olarak düşünebilirsiniz, aslında milyarlarca canlı organizmadan oluşuyorsunuz. Bazıları diğer insanlar tarafından taşınanlar ile aynı olacak, ancak birçoğu sizin için benzersiz olacak; yaşadığınız yerlerin bir montajı, dokunduğunuz insanlar, yediğiniz yiyecekler – bazı böceklerin diğerlerinden daha yaşanabilir bulacağı benzersiz fizyolojik makyajınızdan bahsetmiyorum bile.

Rob Knight ve Colorado Boulder Üniversitesi‘ndeki meslektaşları, benzersiz bakteriyel parmak izlerinin insanların bilgisayar klavyelerinden kurtarılabileceğini keşfettiklerinde, bu bakteriyel otostopçuların 2010 yılında adli bilim insanlarına  yararlı olabilek ilk ipuçlarından biri oldu.

Bundan sonraki beş yıl içinde bu mikroplara olan ilgi, çeşitliliğinin gittikçe artan bir şekilde takdir edilmesiyle ve bunları incelemek için hızlı DNA dizileme tekniklerinin geliştirilmesi sayesinde gelişmiştir.

Adli Bilim Uzmanlarının Yeni Silahı ile Tanışın : Yaşayan Ölüler

College Station’daki Texas A & M Üniversitesi’ndeki Jeffery Tomberlin, birinin ölümünden bu yana zamanı tahmin etmek için nekrobiyoz potansiyelini araştıran kişilerden biridir. “İnsanlar olarak, bağışıklık sistemlerimiz tarafından dengede tutulan bir ekosistemiz var ama öldüğümüzde herkes için bir özgür bir hale geliyor” diyor. “Ölümün saniye içinde, mikrobiyal topluluklarımız değişmeye başlıyor ve bu kişinin ne zaman öldüğünü, nereden geldiklerini ya da kendilerinin ne olduğunu  belirlemek açısından önemli olabilir.”

Tahmin Edilebilir Popülasyonlar

Şimdiye kadar bu tür olayları tayin etmenin esası cesetlerin böcekler tarafından kolonileşmesini araştırmaktı — adli entomoloji olarak adlandırılan bir alan. Ancak yaklaşımın dezavantajları var.

Tomberlin,” Entomoloji, böceklerin vücutta ne kadar süre kaldığını belirlemede iyidir ancak bu size ölüm zamanı hakkında bir şey söylemez; vücudun durumuna ve koşullara bağlı olarak birkaç gün boyunca kolonize edilmediği senaryolar da olabilir ” diyor. “Ama nekrobiyozla üzerinizdeki mikroplardan bahsediyoruz; onlar seninle ve sen öldüğünde ortaya çıkıyorlar.”

Adli Bilim Uzmanlarının Yeni Silahı ile Tanışın : Yaşayan Ölüler

Şu anki amaç, hemen hemen herkes üzerinde bulunan ve öldüğünde sayıları öngörülebilir bir şekilde değişen bir avuç çekirdek türü belirlemektir.

Tomberlin ile işbirliği yapan East Lansing’deki Michigan State University‘de Eric Benbow, “Umudumuz, sonunda bu mikrobiyal saati ince ayarlayabilmemiz, böylece ölüm zamanını artı veya eksi iki ila üç gün yerine birkaç saat içinde tahmin edebilmemiz ” diye ekliyor. Şimdiye kadar, beş potansiyel çekirdek türü belirlediler ve şimdi bunu son zamanlarda ölen insanlardan alınan daha fazla swab (sürüntü) ile doğrulamaya çalışıyorlar.

Bu arada Avustralya’daki Murdoch Üniversitesi‘nde bulunan Silvana Tridico’nun gözlemleri yaşayan bakteriler üzerine Aralık ayında, insanların kasık kıllarında yaşayan bakterilerin cinsel saldırı vakalarında, kılların dökülmediği durumlarda bile, benzersiz bir parmak izi olarak hizmet edebileceğini öne süren bir pilot çalışma yayınladı.

Saç Profilleri

Tecavüz ve cinsel saldırılar, mağdurun hikayesini desteklemek için fiziksel kanıt arayan adli bilim insanları için özellikle zor olabiliyor. DNA testinin yapılmasından önce, sperma izleri kan grubu tarafından kategorize edilebilir ve olası katkı maddelerinin aralığını daraltabilir.  DNA testi çok daha etkilidir — tek bir faili tanımlayabilir — ancak suçlular akıllıca bir teknikle yaklaşıyorlar. Tridico, “Son 10 yıldaki tecrübelerime dayanarak, cinsel saldırı yapan kişilerin çoğu artık DNA testi ile ilgili korkulardan dolayı prezervatif kullanıyor; yanlarında prezervatif bulunduruyorlar” diyor.

Vakaların azınlığında, failin kasık tüyleri kurbanın vücudunda bulunabilir; bunlar fiziksel olarak incelenebilir ve mitokondriyal DNA testine tabi tutulabilir. Ancak diğer araçlara da çok ihtiyaç var.

Adli Bilim Uzmanlarının Yeni Silahı ile Tanışın : Yaşayan Ölüler

Tridico, üç ayrı vesileyle yedi gönüllüden saç ve kasık kılı örnekleri aldı ve yüzeylerinde yaşayan mikropların bir profilini oluşturmak için DNA dizilimini kullandı. Kafa derisi ve kasık kılı örnekleri çalışmanın başında ve daha sonra iki ve beş aylık aralıklarla toplanmıştır. Saçlardaki bakteriler oldukça geçici olmasına rağmen, tüm gönüllüler kasık kıllarında kararlı bir bakteri popülasyonunu barındırdılar ve bu da onları benzersiz olarak işaretledi. Kadınlar Lactobacillus’u (vajinada büyümeye seven bir cins bakteri) barındırmaya yatkın olduğu için erkeğe ve kadına ait kasık kılı birbirinden kolaylıkla ayırt edilebilir.

Bakteriyel Dedektifler

Dahası bakteri popülasyonunuzun cinsel partnerinizin kasık kıllarına tesir edebileceğine dair bir ipucu var. Tridico’nun gönüllüleri arasında bir çift vardı. Örneklemeden önceki günlerde yakın temastan kaçınmalarını istese de, Tridico ona karşı çıkacaklarını anladı; kadının profilini erkeğin kasık tüyleri üzerinde tespit etti. “Ona dedim ki: ‘Araştırma projemi berbat ettin’. ” Tridico ‘ya yanıt olarak üç aydır birbirlerinden uzakta olduklarını söylediler. Her iki tarafın da duş almasına rağmen, bakteri izi kaldı.

Adli Bilim Uzmanlarının Yeni Silahı ile Tanışın : Yaşayan Ölüler

Bu, başka hiçbir fiziksel kanıtın alınamadığı tecavüz vakalarında yararlı bir araç olabilir.  Tridico, “Bunun başlı başına birilerini uzaklaştırabilecek  bir şey olacağını düşünmüyorum ancak polisi doğru yöne yönlendirebilir” diyor.

Bu gelişmekte olan alanda çalışanlar, teknikleri doğru bir şekilde doğrulamak ve bir kişinin bakteriyel parmak izinin gerçekten ne kadar benzersiz olduğunu öğrenmek için daha fazla çalışmanın gerekli olduğunu söylüyor. Ancak uygulamaların çok sayıda olabileceğinden şüpheleniyorlar. Tridico’nun deneklerinden biri, deniz suyunda gelişen bir bakteriyi barındırdı —kıyıya yakın yaşayan keskin bir yüzücü olduğu ortaya çıktı. Yine de diğer araştırma grupları, tanımlanamayan insan kalıntılarının coğrafi kökenini belirlemek için bakterilerin kullanılıp kullanılmayacağını araştırıyor.

Kim bilir bakteriler senin hakkında neler anlatıyordur.

Kaynak : bbc.com

Okumanızı Öneriyoruz

Atık Plastiği Daha Saf Kaliteli Malzemelere Dönüştürmek: Kimyasal Geri Dönüşümün Geleceği

Birleşik Krallık hükümeti kısa süre önce, düşük kaliteli plastik atıklardan saf kalitede malzemeler üretmek için …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: