Adli Toprak Çalışması: One-Two Metodu ile Yüzde 100 Doğruluk

Adli Toprak Çalışması One Two Metodu ile Yüzde 100 Doğruluk

Forensic Science International dergisinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir katilin ayakkabısındaki toprağı eşleştirerek, onları dışarıda bir suç mahalline veya atık alanına bağlamak iki laboratuvar analizinin birleşimiyle yüzde yüz doğru olabilir.

Yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ve gaz kromatografisi (GC) birlikte kullanıldığında, çalışmaya göre dört sahte suç mahallinde zorlu arazi koşullarında daima doğruluğu tekrarlanabilir sonuçlar elde edildi.

University College London Adli Bilimler Merkezi’ndeki bilim adamları “Bu çalışmada elde edilen %100 doğruluk, bu tür bir yaklaşımın yeterli miktarda örneklemi ve mevcut kaynakların yeterli olması koşuluyla, ek dışlama ayrımcılığının gerekli olduğu durumlarda hem HPLC hem de GC belirteçlerinin ölçülmesinin yararlı olacağına işaret etmektedir” diyor.

Dört bölgeden üçü İngiltere’deki parklardan geliyordu: Londra’daki Brockwell Park, Edinburgh’daki Lochen Park ve Aberdeen’deki Craigiebuckler Malikanesi. Dördüncüsü Manhattan’daki Central Park’dı.

Rapora göre; potansiyel suç mahali, suya yakın suç mahalli yerleri ve ormanlık alanlardaki yollar üzerindeki gizli yerler de dahil olmak üzere dört alanın her biri ”adli bakımdan alakalı” numune alanıydı.

Bilim adamları, Ocak 2014’te toprak numunelerinin paslanmaz çelik spatulalar ile beş metrelik alanın köşelerinden ve orta noktasından topladıklarını açıkladı.

Santrifüjlenmiş olan HPLC örneği 250 mg ‘dı; bir kısmı Agilent 1100 HPLC sistemine enjekte edildi.

GC örneği bitki balmumu işaretleyicilerine, bitkilerin yaprakları tarafından bırakılan izlere ve bölgede köklere ve saplara odaklanmıştır. Numuneler, havan ve havaneli ile ezilerek hazırlandı ve daha sonra bir fırında yavaşça kurutuldu. Daha sonra alkol ve diğer kimyasal maddelerle hazırlanan hidrokarbonlar, balmumlarının türlerini belirlemek için GC analizlerinden önce çözüldü.

Her yöntemin doğruluğu farklı.

Örneğin, HPLC, Edinburgh’daki parkın bir bölümünde mükemmeldi, ama bir diğerinde değil.  Central Park’ta, HPLC doğru sonuçlar verdi – ancak örneklerin gruplarına atanmasında balmumu işaretleyicilerinin gaz kromatografisi yüzde 89.9 oranında doğruydu.

Ama birlikte ele alındığında ve çapraz referans alındığında %100 doğruydular.

“Sadece bir set işaretleyici kullanarak yüzde 100’ün altında doğruluk elde edilen tüm vakalarda, iki tip organik işaretlryici setinin kombinasyonu kullanılarak yüzde 100 doğruluk elde edildi”

Ancak GS doğruluk oranları biraz daha düşük ve örnek hazırlama daha karmaşık olsa da, HPLC çok daha fazla materyal gerektirdiği (örneğin, GC için 10 mg’a kıyasla yaklaşık 250 mg), deniliyor.

Kaynak : forensicmag.com

596 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!