Ağız kokusuyla hastalık analizi

agiz kokusuyla hastalik analizi

İngiliz ilim adamları, hastanın sadece nefesini analiz ederek şeker hastalığını teşhis eden bir metot geliştirdi.

İngiltere’de araştırmacılar, sadece soluk analiziyle şeker hastalığını teşhis eden bir metot geliştirdi. Her sene 80 bin çocuğa Tip 1 şeker hastalığı teşhisi konuluyor. Bir otoimmün hastalığı olan şeker, tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor. Bu nedenle erken teşhis nihai derece mühim. Şeker hastalığı, kişinin nefesinin aseton gibi kokmasına ne sebepten oluyor.
Ağız Kokusu Sayesinde Şeker Tanısı

Oxford Üniversitesi’nden kimya profesörü Gus Hancock’a göre bu kokunun nedeni, hastanın kanında keton adlı kimyasalların birikmesi. Hancock, şunları diyor:

“Şeker hastalarının ağzındaki aseton kokusunun kaynağı, ketondur. Diyabetik ketoasidoza giren yani insulin yetersizliği olan hastaların nefesinin aseton gibi kokması, şeker hastalığını teşhis etmeye yardımcı olur.”

İngiliz uzmanlar, hastanın nefesinde bulunan çok az miktardaki asetonu bile ölçebilen taşınabilir bir cihaz geliştirdi. Aygıtı geliştiren şirketin başkanı Ian Campbell ise “Hasta, bir aygıtın içine nefesini üflüyor. Nefesin içinden, ölçmek istediğimiz organik bileşiği, yani bu durumda asetonu çıkarıyoruz. Nefesin geri kalanı aletin içinden geçip dışarı atılıyor. Ölçüm yapmak için hapsettiğimiz molekülleri kullanıyoruz” diyor.
Nihai Teşhis Kan Testiyle

Uzmanlar, aygıtı bir sene içinde hekim muayenehanelerinde kullanılır hale getirmeyi umuyor. Aygıtın kişisel kullanım için daha ufak boyutlarda da imal edilmesi bekleniyor. Ancak soluk analizi yapan aygıtın sadece erken taramada kullanıldığı, son teşhisin kan testi sonucu konulacağı akıldan çıkarılmamalı.

Kaynak : aktifmedya.com

931 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!