Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Ahşaptan Kumaş Yapma

Ahşaptan Kumaş Yapma

ahsaptan kumas yapma - Ahşaptan Kumaş Yapma

Ahşap malzemeler bir çok alanda kullanılır ama giyim ya da diğer tekstiller için elyaf yapımında kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Muhtemelen şaşırtıcı ama bu madde iyi bilinen yapay bir elyaftır.

Yenilenen yapay elyaflar ya da sentetik elyaflar, doğal polimerlerden elde edilir. Kimyasal işlemlerle kırılan polimerler, kumaş üretmek için bükülerek dokunabilen elyaflara dönüştürülür.

Bu elyaflar biyolojik esaslıdır ve kökenlerine göre iki gruba ayrılır. Yenilenen protein elyaflar, bitkisel ya da hayvansal protein kaynaklı olabilir; mısır, soya, süt gibi. Yenilenen selüloz elyaflar ise ahşaptan ekstrakte edilmiş selülozdan elde edilir.

Yenilenen selüloz elyafları duymamış olabilirsiniz ama onlardan yapılan giysileri büyük bir olasılıkla giymişsinizdir ve bazı üretim ya da marka isimlerini de biliyorsunuz. Yenilenen selüloz elyaflar ilk olarak Fransa’da 1800’lü yıllardan sonra geliştirildi. 1920’lerde tekstil endüstrisinde “rayon” olarak adlandırılmaya başlandı. Rayonun diğer formları, liyosel, modal ve viskoz günümüzde hala kullanılır.

Selüloz, yeşil bitkilerin hücre duvarlarında son derece önemli bir yapısal bileşendir. Bitkisel elyafların, pamuk, r, keten gibi büyük bir çoğunluğu kıyafet yapımı ve tekstilde kullanılıyor ama ahşap pamuk gibi yumuşak değil.

Ahşabı yumuşak elyaflara dönüştürmek için yoğun kimyasal işlemler gereklidir. Bunun için başlanılacak nokta kırılgan ve yaygın olarak bulunan ladin, çam, kayısı ya da bambu esaslarını içermesidir.

Bu hammaddeleri parçalamak ve selüloz hamur üretmek için kimyasal maddeler kullanılır. Bu hamur kimyasal uygulamalar sonrasında preslenir, kurtulur ve kuru selüloz bileşiği üretmek için parçalanır. Daha sonra çözülerek çözelti oluşturulur ve bir iplik sisteminden ( duş başlığına benzeyen bir cihaz) geçirilir. İplikler, düz ve uzun lif üretmek için çekilip gerilirler. Yıkamadan sonra elyaflar giysi ve tekstil haline getirilmeye hazır olur.

Biyolojik esaslı olmasına rağmen yenilenen selüloz lifler her zaman çevre dostu olmayabilir. Çünkü kimyasal olarak yoğun üretim işlemleri uygulanmaktadır. Geçmişte sanayi, üretilen elyaflarla, çalışanların sağlığına zarar vermesi ve zehirli kimyasalların çevreye sızdırılması nedeniyle suçlamaktadır.

Yenilenen selüloz elyafların bazı üreticileri “kapalı-döngü” olarak bilinen yöntemi uyguluyor. Bu yöntem, kimyasalların büyük çoğunluğunun toplanması, geri dönüştürülmesi ve tekrar kullanılmasıdır. Kapalı döngü prosesleri, farklı kimyasallar, teknolojik ilerlemeler ve tekrar kullanılamaz kimyasalların daha sorumlu biçimde atılması sayesinde,üreticiler de yenilenen selüloz elyaf üretiminde çevresel etkiyi azaltarak geleceğini sağlamayı umuyorlar.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Ahşaptan Kumaş Yapma

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com