Akıllı Buharlaştırıcılar Tıbbi Kimya’ya Yardımcı Oluyor

Akıllı Buharlaştırıcılar Tıbbi Kimya'ya Yardımcı Oluyor

BioChromato A. Ş. Purdue Üniversitesinin (Indiana, Amerika) Tıbbi Kimya ve Moleküler Farmakoloji departmanı ile bir söyleşisini yayınladı. Bu söyleşi, Akıllı Buharlaştırıcı C1’in potansiyel farmasötik kullanımlarda, Dimetil Sülfoksit  (DMSO) solüsyonlarından yeni bileşiklerin saflaştırılmasında ve izolasyonunda onlara nasıl yardım ettiğini açıklamaktadır.

Çünkü Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Dimetil Sülfoksit (DMSO) formülasyonlarının insan kullanımı için onay vermiyor. Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni bir Platin (IV) Klorid kompleksini sentezlemek istediler. Bu bileşik, sıvı DMSO’nun içinde Na[PtCl5 (DMSO)] olmalı ve kuru bir toz şeklinde son ürün olarak ayrılmalıdır.

Ancak Platin (IV) Klorid bileşiğinin suda çözülebilir olmasından dolayı onu izole etmek ve DMSO solventini içermemesini sağlamak sıradan organik solvent çıkarma metotlarıyla imkansızdı. Ayrıca liyofilizasyon tekniği kullanılarak DMSO solventini tamamen ortadan kaldırmak hem zaman aldığı hem de tutarsız sonuçlar verdiği için uygun bulunmadı.

Purdue Üniversitesi Tıbbi Kimya ve Moleküler Farmakoloji Profesörü Dr V Jo Davisson diyor ki: “BioChromato marka Akıllı Buharlaştırıcı C1, Platinyum (IV) Klorid kompleksini farklı kaplarda, hızlı ve tekrarlanabilir bir şekilde, herhangi bir DMSO solventine bağlanmamış kuru toz olarak elde edebilmemizi sağladı. Bu yeni metodoloji ilaçlarda kullanılacak olan bileşikleri DMSO’dan üretebilmek için büyük bir umut gösterdi.”

Yararlanılan BioChromato‘nun patentli Spiral PlugTM buharlaşma teknolojisi, kompakt, tezgahüstü Akıllı Buharlaştırıcı C1, tüplerde ve viyallerde solvent  katkıları olmadan hızlı ve efektif buharlaşma sunuyor ve bu sayede de örnek kayıp riskini, çapraz bulaşmayı ve araştırmacıların zaman kayıplarını en aza indiriyor. Akıllı Buharlaştırıcı C1, 40 ml’ye kadar olan solvent volümlerini işlemek için optimize edilmiştir ki bu kuruyan analitik örneklerden veya organik sentezlerden sonra bileşiklerin konsantrasyonları için muhteşem derecede kullanışlı olabilir çünkü oldukça hızlıdır. Çok amaçlı C1 aynı zamanda küçük tüpler ve viyallerde (örn. 1.5ml) kullanılabilir ki burada solvent volümü 0.1ml’ye kadar az veya daha da az olabilir.

Kaynak : news-medical.net

477 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!