Alkol, Anıların Oluşumunu Doğrudan Etkiliyor

Alkol Anıların Oluşumunu Doğrudan Etkiliyor

Alkolün, anıların oluşma biçimini doğrudan etkilediği tespit edildi.

Habere göre, ABD’de Brown Üniversitesinden bilim insanlarının, ödül ve kaçınma belleklerini şekillendiren moleküler sinyalleri insanlarınkine çok benzeyen meyve sinekleri üzerinde yürüttüğü araştırmada, alkolün, anı oluşumunu doğrudan etkilediği görüldü.

Bilim insanları, alkolün, belleğin ve arzuların şekillenmesinden sorumlu nöronlarda açığa çıkan proteinleri fiilen değiştirdiğini keşfetti.

Araştırmacılar alkolle bağlantılı ödül anılarına müdahil olan proteinleri ve moleküler yolları açığa çıkarmak için belirli genleri harekete geçirdi ve devre dışı bıraktı.

Yardımcı Doçent Karla Kaun liderliğinde yapılan araştırmada, moleküler yol Notch ve nöron taşıyıcısı dopamin-2’nin, alkol tüketiminden etkilenen proteinler olduğu, alkolün, dopamin-2 içinde münferit bir amino asit “bilgisini” değiştirdiği, dolayısıyla proteini tamamıyla değişime uğrattığı görüldü.

Kaun, bu değişimin biyolojik sonuçlarını bilmediklerini, öte yandan çalışmalarının madde bağımlılığıyla mücadelede önemli bir bulgu olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Karla Kaun ayrıca proteinlerin insanlarda meyve sineklerindeki gibi değiştiği varsayılırsa, bir kadeh şarabın bile moleküler yolu harekete geçirebileceğini, bu durumun ancak bir saat içinde normale döneceğini ifade etti. Bir saat arayla içilen 3 kadeh şarabın moleküler yoldaki yol açacağı değişimin ise 24 saat sonra bile gözleneceğine işaret edildi.

Kaynak : timeturk.com

501 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!