Alkol Bazlı El Dezenfektanlarında Endişe Verici Asetaldehit Seviyeleri

Alkol Bazlı El Dezenfektanlarında Endişe Verici Asetaldehit SeviyeleriFotoğraf: Pandemi sırasında el dezenfektanı satışları arttı, ancak bazı ürünlerde yüksek düzeyde safsızlık olduğu tespit edildi.

Pandemi sırasında Covid-19 vaka sayıları arttıkça, alkol bazlı el dezenfektanları pazarı da büyüdü. Talebin arzı aşmasıyla, birçok şirket COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüs taneciklerini parçalayan temel bileşik olan etanolü üretmek için adım attı. ABD Gıda ve İlaç İdaresi ve Kanada Sağlık gibi düzenleyici kurumlar da, pandemiyle mücadele kapsamında, mevcut düzenlemeleri gevşeterek el dezenfektanlarında farmasötik sınıf etanolden daha yüksek seviyede safsızlıklar içeren teknik alkolün kullanılabilmesine izin verdi.

Ancak, Amerikan Kimya Derneği’nin bir toplantısı olan ACS Bahar 2021’de kaydedilen bir konuşmada, Kanada Saskatchewan Üniversitesi’nden Timothy J. Tse, bazı el dezenfektanlarının endişe verici düzeyde safsızlıklar içerdiğini bildirdi. Tse, Tarım ve Gıda Kimyası Bölümü’ndeki bir konuşma sırasında, yapmış oldukları çalışmanın verilerini sundu. (Int. J. Environ. Res. Public Health 2021, DOI: 10.3390/ijerph18073766)

Tse ve arkadaşları Fina B. Nelson ile Martin J. T. Reaney, 42 farklı alkol bazlı el dezenfektanını analiz ettiler. (26’sı sıvı ve 16’sı jel). Bu amaçla gaz kromatografisi alev iyonizasyon dedektörü kullandılar. Numunelerden 11’inde  potansiyel olarak kanserojen bir bileşik olan asetaldehit miktarları yüksek bulundu. Bu değerlerin Kanada Sağlık kurumunun geçici olarak koyduğu genişletilmiş seviyeleri bile aştığı belirlendi. Ekip el dezenfektanlarında ayrıca başka safsızlıklar da buldu. Ancak ellerinde karşılaştırma yapabilecekleri referans bileşikler mevcut olmadığından bunları tanımlayamadılar.

Tse, bunların sağlık sorunlarına yol açmayabileceğini, ancak satılan el dezenfektanlarının güvenli ve etkili olmasını sağlamak için daha dikkatli izleme yapılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: acs.org

590 Kez Okundu

Nil Sırımoğlu

Ege Üniversitesi, Kimya Fakültesi, Biyokimya ve Mühendisliği Bölümü 1981 mezunuyum. 1983'de Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Kimyası dalında master programını tamamladıktan sonra, Petkim-Aliağa'da iş hayatına başladım. 25 yıl Petkim Kalite Kontrol ve Teknik Servis Müdürlüğünün Genel Kimya Laboratuvarlarında İçme suyu, atık su analizleri, daha sonra Polimer Laboratuvarlarında hammadde-ürün kalite kontrolü, polimer tanımlama testleri, teknik servis, müşteri talep ve şikayetlerinin değerlendirilmesi gibi çeşitli birimlerde görev aldım. Çok yorucu, ağır koşullarda, her türlü kimyasalla muhatap, ama keyifli bir iş yaşamım oldu. Doya doya kimyaya, teknolojiye bulaştım. Her yıl lise ve üniversitelerden gelen stajyer öğrencilerimizin eğitimi de ayrı bir renk katardı. Biz de ISO 9000, Akreditasyon, Zaman Yönetimi, İlk yardım, Teknik Emniyet, cihaz kullanımları, bilgisayar vb bir çok eğitimler aldık. Bilgisayar deyince, ilk yıllarda koca binada az sayıda masaüstü bilgisayar vardı. DOS' ta, o kara ekranlarda sırayla çalışırdık diye hatırlıyorum. Windows işletim sistemi sonradan çıktı. İş arkadaşlarımla iyi bir ekiptik. Spektroskopinin babası, değerli hocam Prof. Dr. Şeref Güçer'in hep aklımda olan şu sözlerini yaşamım boyunca ilke edindim. "Tek başımıza hiç bir şeyiz, ekibimizle varız!" Bir de en bezgin olduğum dönemlerde Prof. Dr. Gürel Nişli hocamızın yaşam enerjisini hatırlamak bana hep ışık olmuştur. İş hayatımı noktaladıktan sonra mesleğimi erteleyerek ailemle emekliliğin tadını çıkarmayı seçtim. On yılı geçmişiz. Kimyayı nasıl da özlemişim. Epeydir İnovatif Kimya Dergisini takip ediyorum. Gençlerin ev-okul- iş yaşamlarından kalan dar vakitlerinde dergi için nasıl fedakarca çalıştıklarını, ne muhteşem yazılar paylaştıklarını görünce, ben de katkıda bulunmaya karar verdim. Benim için de keyifli bir çalışma olacak. Yeni aramızdan ayrılan değerli Prof. Dr. Osman Yavuz Ataman hocamızın dediği gibi… MADEM GELDİK DÜNYAYA, ÇALIŞALIM KİMYAYA". 100 yaşına kadar tüm yaşamını kimya bilimine ve ülkesine adamış olan, Hocaların hocası Prof. Dr. Ali Rıza Berkem'i de saygıyla analım. Bu dünyadan iz bırakarak geçmiş, bilime ve insana gönül vermiş, değerli bilim insanları, hepsi ışıklar içinde olsunlar...

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!