Almanya’da kimya fabrikasında büyük patlama

almanya da kimya fabrikasinda buyuk patlama

Almanya’nın Ludwigshafen kentinde BASF kimya fabrikasında büyük bir patlama meydana geldi.

İlk belirlemelere göre patlamada birçok kişi yaralandı. Yetkililer halkı evden çıkmaması konusunda uyardı.

Kimya devi BASF’nin Ludwigshafen’daki tesislerinde yerel saatle 11:30’da büyük bir patlama meydana geldi.

Dünyanın önde gelen kimya şirketlerinden BASF tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, patlamada birçok kişinin yaralandığı belirtildi. Patlamanın ardından birçok kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

BASF sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, patlamanın firma arazisinde bulunan Landeshafen Nord adlı kuzeydeki limanbölgesinde bir boru hattında yapılan tadilat çalışmalarının ardından yaşandığı kaydedildi. Gemilerle gelen yanıcı sıvı kimyasalların bu hat üzerinden üretim kısmına aktarıldığı belirtildi. Ludwigshafen ve Mannheim belediyeleri patlama sonrası halkı uyararak, evlerinden çıkmamaları, kapı ve pencerelerini kapalı tutmaları çağrısında bulundu.Kent sakinlerinden havalandırma ve klima sistemlerini kapatmaları istendi.

Güvenlik gerekçesi ile fabrikadaki Steamcracker denilen kraking sistemleri ile diğer tesislerin kapatıldığı belirtildi. Rheinlad Pfalz eyaletindeki on kilometrekarelik alana kurulu tesis, dünyanın en büyük kimya alanlarından biri kabul ediliyor. Tesis içerisinde 3 ayrı liman işletiliyor. Tesiste yaklaşık 39 bin kişi çalışıyor.

Kaynak : mynet.com

826 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!