Altın madeninde kimyasal zehirlenme

altin-madeninde-kimyasal-zehirlenme

Koza Altın Şirketine ait Kayseri Himmetdede altın madeninde çalışan Kadir Deniz adlı işçinin, kimyasal maddeler nedeniyle yüzünde yaralar oluştuğu gerekçesiyle işten çıkarıldığını iddia etti. Cevherin siyanürle ayrıştırıldığı liç alanında ölü kuşların fotoğrafları ile haberlerini yaptığımız maden, şimdi de çalışma koşulları nedeniyle rahatsızlanan bir işçiyi işten çıkardığı iddiaları ile gündemde.

‘Asitlerle Uğraşıyorduk’

Koza Altın Şirketi Himmetdede İşletmelerinde 17 Ocak 2014 tarihinde laborant olarak işe başlayan Mahmat kasabasından Kadir Deniz, uğraştıkları kimyasallar nedeniyle bir süre sonra cildinde sorunlar yaşamaya başlamış. Kızarıklıklar, kaşıntılar gibi sorunların hassas olan cildinin çalıştıkları asitlere tepki vermesinden kaynaklandığını düşünen Deniz, yaşadıklarını şöyle anlattı; “Gözümün altında, sağ tarafta yanık gibi, simsiyah bir leke oluştu. Laboratuvarda toprak asitliyorduk. Hidroklorik asit, kostik, nitrik asit gibi kimyasal maddelerle  uğraşıyorduk. Çeker ocak dediğimiz bir ocak var, ısıtma işlemi yapıyoruz. Asitleri toprağa karıştırıp 200-175 derecede çeker ocak dediğimiz yerde ısıtıyoruz. Ve orada bir buharlaşma oluyor. Ne kadar fan çekse de ister istemez ona maruz kalıyorsunuz. Doktora gittim, çalıştığım yeri, koşulları anlattım. Bana o kimyasallardan uzak durmam gerektiğini söyledi, ‘O maddeden uzak durman gerek’ diye bir rapor yazdı. Ben de onu iş yerine vererek bölüm değişikliği istedim. Onlar da, ‘Sahtekarlıkla rapor alıyorsun’ diyerek işten çıkardılar.” Kadir Deniz’e Kayseri Özel Magnet Hastanesinden 28.02.2015 tarihinde verilen raporda, “… dermatit ön tanısıyla tedavisi planlanmıştır. İlgili maddelerle temasının önlenmesi önerilir” yazıyor.

Çalışırken koruyucu malzeme olarak gözlük ve eldiven dışında bir şey kullanmadıklarını ileri süren Deniz, “Maske kullanmadık hiç. Zaten burayı kapatacak bir maske de yoktur. Siyanürle de uğraşıyorduk. Keton dediğimiz küçük tüpler var, serçe parmağım kalınlığında bunun içindeki cevhere siyanür basıyorduk, içindeki altın miktarını öğrenmek için. Onları yıkarken eline yüzüne sıçrıyordu. Ortalığa siyanür asit dökülüyordu” dedi. Deniz 15-20 gündür işte olmadığı için yüzündeki lekenin yavaş yavaş iyileştiğini söyledi. En çok asidik kostiğin olduğu kısımların, tesis ve laboratuvar denilen bölüm olduğunu aktaran Deniz, asidi bertaraf etmesi gereken kostik tankının bunu tam olarak yapamadan asidi dışarı verdiğini ileri sürerek, “Fanın bacasından etrafa püskürtüldü. Oradaki binalar zaten beyaz. Her tarafın simsiyah olduğunu gördük. Zeminin asitle simsiyah olduğunu bunu da yıkayıp tekrar toprağa verdiklerini de ispatlayabilirim. Oradan örnek alınsa analizde her şey ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Tazminatsız İşten Çıkardılar

Madenci şirketin ses çıkarana, itiraz edene hiç tahammül edemediğini söyleyen Deniz, “Beni de bölüm değişikliği istediğim için, ‘Çok konuşuyorsun, ön ayak oluyorsun’ diye disiplin kuruluna çağırdılar. Özür dilememi ve yaptığımdan pişman olmamı istediler. Martın 23’ünde çıkarıldığımı söylediler. Hatta 15 gün ücretli iznim olduğu halde, sigortamı kesip çıkışımı verdiler. 14-15 ay çalıştığım tazminatımı bile yatırmadılar” dedi. Çalıştığı süre içerisinde 1.200-1.300 lira maaş aldığını söyleyen Deniz, “Herkesin maaşı farklı ve kimse kimsenin maaşını soramaz, söylemek suçtur” diye konuştu.

Kaynak : evrensel.net

Okumanızı Öneriyoruz

Yeni İşlem, Yeni Nesil Yakıt Olarak Lignin Bazlı Bio-Oil’i Güçlendiriyor

Fotoğraf: Ağaçlar bir selüloz, hemiselüloz ve lignin kaynağıdır. Lignin bio-oilinin hidrokarbonlara yükseltilmesi için geliştirilen yeni …