Alzheimer Hastalığı ve Diyabet Kan Belirteçleri Arasında Bağlantılar Bulundu

Alzheimer Hastalığı ve Diyabet Kan Belirteçleri Arasında Bağlantılar BulunduFotoğraf : Diyabet kan belirteçleri ve Alzheimer hastalığı patolojisi arasında yeni bağlantılar bulundu. Görüntü UEF / Raija Törrönen’e aittir.

Alzheimer Hastalıkları dergisinde yayımlanan yeni çalışma , bunama riski olan yaşlı insanlarda  diyabet kan belirteçleri ile beyin beta-amiloid birikimi arasındaki ilişkinin iç yüzüne ışık tutuyor. Sonuçlar düşük insülin seviyesi ve düşük insülin direncinin  Alzheimer patolojisi ile bağlantılı olduğunu öne sürüyor.

Beyindeki beta-amiloid plaklarının birikmesi Alzheimer hastalığının temel nedeni olduğu biliniyor ve yıllar önce bunama hastalığının aşamaları gelişebilir.  Beyindeki amiloid birikimi pozitron emisyon tomografisi ile ölçülebilir.

Tip 2 diyabetin Alzheimer hastalığı ve bilişsel bozulmalar için risk faktörü olduğu biliniyor fakat altında yatan mekanizma hala bilinmiyor.  Otopsi çalışmaları ,  diyabeti küçük damar patolojisi tipik vasküler bunama  ile ilişkilendirdi fakat spesifik olarak Alzheimer hastalığı ile ilişkilendirmedi. İnsülin direnci , ön diyabet aşama belirteci , bilişsel olarak normal orta yaş ve orta yaş sonrası bireylerde – yaşlı insanları kapsamıyor-  amiloid birikimi ile ilişkilendirildi.

Şimdiki çalışmada Doğu Finlandiya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar , bunama riski olan yaşlı insanlarda diyabet kan belirteci ile beta-amiloid birikimi arasındaki ilişkiyi sorgulamak için pozitron emisyon tomografisi ile ölçüm yaptılar.  Çalışma , Bilişsel Bozukluğu ve Engelliliği Önlemeye Yönelik Finlandiya Geriatrik Müdahale Çalışması’dan  (FINGER)  41 katılımcıyı kapsıyor.  FINGER , bilişsel gerileme  riski olan 60 yaş üstü kişiler  için birden fazla alana etki eden yaşam stilinin bilişsel yararı olup olmadığını araştırdı.

Çalışmanın sonuçları ,   bunama riski olan amiloidi pozitif  yaşlı bireylerde , insülin homeostazisinin birazcık daha iyi olduğunu gösterdi.  Bulgular önceki bulgularla kıyaslandığında , muhtemelen bu çalışma popülasyonunun yüksek bilişsel gerileme riski altında olmasından dolayı daha belirgin.

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden profesör Alina Solomon: “  Sonuçlar, diyabeti ve vasküler patolojisi olan kişilerde Alzheimer hastalığının başlangıcının tetiklenmesi için daha az amiloid birikimine ihtiyaç duyduğunu gösterdi.  İlginç bir şekilde , amiloid birikimi ile açlık glukoz seviyesi ya da HbA1c- ölçülen ortalama kan şeker seviyesi- arasında bağlantı yok. “dedi.

Kaynak: neurosciencenews.com

Okumanızı Öneriyoruz

Beyindeki Polimer Nanopartiküller

Fotoğraf: Damardan enjekte edilen polimer NP’ler kan damarlarında (beyaz sinyal) dolaşır ve 48 saatlik zebra …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: