Alzheimer hastalığını önleyen ilaç geliştiriliyor

alzheimer hastaligini onleyen ilac gelistiriliyor

Dünya İngiltereye kilitlendi. İngiliz bilim adamları alzheimer hastalığının ilk devrelerini durduracak bir ilacı geliştirmek üzere olduklarını açıkladılar.

Alzheimer hastalığı dünyada 6. en sık ölüm nedenidir ve her yıl bu hastalığın dünyaya maliyeti yaklaşık 604 milyar dolar olarak hesaplanmıştır.

İngiltere ’deki Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları Alzheimer hastalığını erken evrelerinde durdurmayı başaracak yeni bir ilaç geliştirme aşamasında olduklarını açıkladı. Hürriyet ’in haberine göre uzmanlar Natural Structural and Molecular Biology isimli akademik dergide yayınladıkları araştırma raporunda beyinde Alzheimer’a neden olan plakaların oluşmasını engelleyen doğal bir molekül keşfettiklerini açıkladı. Erken evrelerde Alzheimer’in gelişimini durdurabilecek olan bu molekül sayesinde üretilecek ilaçların bir gün sağlıklı insanlara da önleyici tedavi amacıyla verilebileceği belirtildi. Uzmanlar, araştırmanın henüz erken evrelerinde olduğunu ve tedavinin geliştirilmesinin uzun süre alabileceğini de belirtti.

Kaynak : sgk.net

545 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!