Ankara’ya 6 MW’lık Biyogaz Santrali Kurulacak

ankara ya 6 mw lik biyogaz santrali kurulacak

Abrak Enerji, Ankara’nın Elmadağ ilçesinde 6 MW’lık biyogaz santrali kuracak.

Abrak Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından, Ankara’nın Elmadağ ilçesi Hasanoğlan-Şehitlik Mahallesinde yer alan 196.700,03 metrekarelik arazi üzerinde 6 MW’lık “Biyogaz Enerji Tesisi kurulması planlanıyor.

Maliyeti 54.810.980 TL olarak hesaplanan proje kapsamında Elmadağ ve Akyurt ilçelerindeki ağırlıklı olarak büyükbaş (besi ve süt ineği), hindi ve tavuk dışkısı kullanılacak. Tesiste günde 800-1200 ton taze büyükbaş hayvan dışkısı, et ve yumurta tavuğu dışkısı, meyve-sebze posası ve de az miktarda tarla atıkları gibi atıklar kullanılacak.

Tesis yan çıktılar olarak organik gübre ve atık ısı da üretecek. İlk etapta yaklaşık 500 ton/gün büyükbaş hayvan ve tavuk dışkısı işlenecek. İkinci kademede ise bitkisel atıklar da kullanılarak 6 MWe kurulu elektrik gücüne ulaşılacak.

Elmadağ ilçe merkezine yaklaşık mesafesi 14 km, Akyurt İlçe merkezine yaklaşık mesafesi 11 km, Ankara İl merkezine yaklaşık mesafesi ise 24 km olan proje alanına en yakın yerleşim birimi yaklaşık 3.600 m kuzeyinde bulunan Çardakbağı Köyü.

Biyogaz Enerji Santrali projesi ile ilgili ÇED süreci başladı.

Kaynak : enerjigunlugu.net

1.058 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!