Araştırmacılar Antikanser Ajanı Thapsigargin’i Başarıyla Sentezledi

Araştırmacılar Antikanser Ajanı Thapsigargin'i Başarıyla Sentezledi

Queen’s Üniversitesi araştırmacıları, antikanser ajanı Thapsigargin’i sentezleyerek, yeni kanser ilaçlarının üretilmesine kapı açıyor.

Araştırma ekibinden P. Andrew Evans (kimya) ve mezun öğrenci Dezhi Chen, Thapsigargin’i, sadece 12 adımda verimli bir yolla geliştirdiler.

“Thapsigargin’in ilk başarılı sentezi, 10 yıllık bir periyotla, 10 araştırmacı tarafından 42 adımla gerçekleşti” dedi Dr. Evans. “Dezhi aldığı etkileyici bir önlem ile ajana yeni bir yol hazırladı ve sadece 9 ayda 12 adımlı bir sentezi başarı ile gerçekleştirdi.” dedi.

Thapsigargin, 1978 yılında ölümcül havuç olarak bilinen yabani zehirli bir bitkiden izole edildi. Çok fazla sentez uygulamasına rağmen molekülün karışıklığı çok zorluyordu.

Thapsigargin’in kilit noktası, hücre içerisinde gerekli kalsiyum dengesini kontrol eden enzimi inhibe ederek, yavaş ve hızlı büyüyen kanser hücresini öldürmesidir.

Antikanser ilaç olan Mipsagargin’in ileri evre klinik araştırmalarına dahil olmasıyla, Dr. Evans ” yılda bir metrik ton Thapsigargin’in gerekli olacağı bekleniyor.” dedi.

Ön ilaç Mipsagargin, zor olan kanserlerin tedavisi için test edildi, örneğin; karaciğer, beyin, böbrek ve prostat kanserlerinde ve böylece heyecan verici bir olasılık haline geldi.

“Vahşi doğada yetişen bir bitkinin izolasyonuna güvenerek, bu molekülün etkili sentezinde kritik önem taşıdığını gözlemledik” dedi Dr. Evans.

Bitki doğal ya da sera ortamında yetiştiriciliğe karşı dirençlidir. Bu da düşük verimlilik ve sıkıcı izolasyon ile girişimimizi zamanında geliştiriyor. Bu prosesle birlikte Thapsigargin’i daha kolay elde edebiliyoruz. Ayrıca bu alanı basitleştirilmiş benzer işlemlerin hazırlanması için açtık.

Araştırma American Chemical Society dergisinde kısa bir zaman önce yayınlandı.

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …