Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Araştırmacılar Antikanser Ajanı Thapsigargin’i Başarıyla Sentezledi

Araştırmacılar Antikanser Ajanı Thapsigargin’i Başarıyla Sentezledi

arastirmacilar antikanser ajani thapsigargin i basariyla sentezledi - Araştırmacılar Antikanser Ajanı Thapsigargin'i Başarıyla Sentezledi

Queen’s Üniversitesi araştırmacıları, antikanser ajanı Thapsigargin’i sentezleyerek, yeni kanser ilaçlarının üretilmesine kapı açıyor.

Araştırma ekibinden P. Andrew Evans (kimya) ve mezun öğrenci Dezhi Chen, Thapsigargin’i, sadece 12 adımda verimli bir yolla geliştirdiler.

“Thapsigargin’in ilk başarılı sentezi, 10 yıllık bir periyotla, 10 araştırmacı tarafından 42 adımla gerçekleşti” dedi Dr. Evans. “Dezhi aldığı etkileyici bir önlem ile ajana yeni bir yol hazırladı ve sadece 9 ayda 12 adımlı bir sentezi başarı ile gerçekleştirdi.” dedi.

Thapsigargin, 1978 yılında ölümcül havuç olarak bilinen yabani zehirli bir bitkiden izole edildi. Çok fazla sentez uygulamasına rağmen molekülün karışıklığı çok zorluyordu.

Thapsigargin’in kilit noktası, hücre içerisinde gerekli kalsiyum dengesini kontrol eden enzimi inhibe ederek, yavaş ve hızlı büyüyen kanser hücresini öldürmesidir.

Antikanser ilaç olan Mipsagargin’in ileri evre klinik araştırmalarına dahil olmasıyla, Dr. Evans ” yılda bir metrik ton Thapsigargin’in gerekli olacağı bekleniyor.” dedi.

Ön ilaç Mipsagargin, zor olan kanserlerin tedavisi için test edildi, örneğin; karaciğer, beyin, böbrek ve prostat kanserlerinde ve böylece heyecan verici bir olasılık haline geldi.

“Vahşi doğada yetişen bir bitkinin izolasyonuna güvenerek, bu molekülün etkili sentezinde kritik önem taşıdığını gözlemledik” dedi Dr. Evans.

Bitki doğal ya da sera ortamında yetiştiriciliğe karşı dirençlidir. Bu da düşük verimlilik ve sıkıcı izolasyon ile girişimimizi zamanında geliştiriyor. Bu prosesle birlikte Thapsigargin’i daha kolay elde edebiliyoruz. Ayrıca bu alanı basitleştirilmiş benzer işlemlerin hazırlanması için açtık.

Araştırma American Chemical Society dergisinde kısa bir zaman önce yayınlandı.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Araştırmacılar Antikanser Ajanı Thapsigargin'i Başarıyla Sentezledi

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com