Araştırmacılar, E.Coli için Yeni Tedavilere Yönelik Adımlar Atıyor

Araştırmacılar, E.Coli için Yeni Tedavilere Yönelik Adımlar Atıyor

Kansas  Üniversitesi’ndeki araştırmacılar , iki E. Coli formu tarafından ifade edilen proteinler arasındaki işlevsel farklılıkları anlayarak , insan sağlığına olan etkilerini engellemek için yeni yollar araştırıyorlar.

Journal of Biological Chemistry ‘de yayınlanan araştırmada , bilim insanları ‘’Citrobacter rodentium , Escherichia coli ve Salmonella enterica NIeB /SseK efektörleri , konukçu substrat özgüllüğünde belirgin farklılıklar sergiliyor.’’ diyor. Enterohemorajik ve enteropatojenik E. Colinin iki türünü tedavi etmek için yeni yollar araştırmaya başladılar.

Enterohemorajik E. Coli salgınları , yanlış pişmiş etler , pastörize edilmemiş süt ürünleri ve yıkanmamış sebzeler üzerine kuruludur. Veteriner Koleji Tanı Tıp ve Patoloji profesörü Philip Hardwidge ‘ye göre , gelişmekte olan ülkelerde 2 yaşından küçük çocukların ishal olmasında ki  en yaygın sebep enteropatojenik E. Coli formudur.

Her iki formda karın ağrısı ve şiddetli ishale neden olur ve bazı durumlarda enterohemorajik E. Coli enfeksiyonları hemolikit üremik sendroma kadar ilerlemektedir ve bu da çocuklarda ölümcül bir böbrek hastalığıdır.

Hardwidge ve doktora sonrası araştırmacı Samir El Qaidi E. Coli nin her iki protein formunun da keskinliğini azaltmayı ve insanlarda hastalığa neden olan kabiliyetleri inhibe etmeyi düşünmektedir . Hardwidge , bu nedenle , çalışmalar antibakteriyel direnci daha az olan antibiyotik için önemli alternatifler olan yeni antivirüs tedavisine neden olabilir dedi.

E. coli ile savaşmanın bu yöntemi bakterileri öldürmez çünkü bakteriler çoğalmak için proteine ihtiyaç duymazlar . Daha ziyade , bakterilerin vücutta hastalık yaratma kabiliyetlerini engelleyebilir.

Kansas Üniversitesi bilim insanları , E.colinin antivirüs tedavisinde potansiyel olarak geliştirilebilecek NIeB proteininin inhibitörlerini taramak için taramak için Kansas’taki araştırmacılarla beraber çalışıyorlar.

Hardwidge ‘’ Bu proteinin işlevini yerine getirmemesi durumunda bakteriyel yükleri azaltabilir ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonun temizlenmesinde görev yapmasına izin verebiliriz .’’ dedi. ‘’Patojene özgü tedavilerin bağırsaktaki normal bakteriler için daha az yıkıcı olması bekleniyor ve çoğu insan için faydalı işlevler gerçekleştiriyor. Bu strateji aynı zamanda enfeksiyon tedavisinin etkisini arttırmak için takviye olarak da kullanılabilir.’’

Buna ek olarak , bu çalışma enterohemorijik E. Coli ve enteropatojenik E. Coli ‘de bulunan proteinler ile ilgili önemli bir tartışma çözer.

Hardwidge , E.coli’nin her iki formundaki NIeB’nin genetik dizinin nerdeyse aynı olduğunu belirtti. Bilim insanları , NIeB’nin her bir E.coli için benzer işlevler gördüğünü düşünmüşlerdi ancak önceki çalışmalar işlevleriyle ilgili farklı sonuçlara vardı.

Hardwidge ‘’Bilim insanları benzer deneyler yürütüp farklı sonuçlara vardıklarında insanlar doğru olanı merak ediyor .’’dedi.’’ Bu özel durumlarda cevap E. Coli ‘nin hangi formunun incelendiğine bağlıdır. Araştırmamızı bu soruyu cevaplamaya adadık çünkü alan ilerledikçe hangi formunun incelendiği kritik olacak.’’ dedi.

Hardwidge ve El Qaidi , NIeB formlarının genetik düzeyde aynı görünmesine rağmen , farklı E.coli türlerinde farklı farklı faaliyetler geliştirdiğini tespit ettiler.

Hardwidge ve El Qaidi , bu proje için Danimarka , Almanya ve İspanya ‘daki bilim insanlarıyla ve ABD ‘deki bazı kişilerle ortaklık kurdu. Uluslararası Sağlık Enstitüleri Kansas Üniversitesi’ndeki bu araştırmayı finanse ettiler.

Kaynak : phys.org

1.220 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!