Arthur Hamilton Livermore

Arthur Hamilton Livermore

Arthur Hamilton Livermore, 14 Ağustos 1915’te Wash Monroe’de dünyaya geldi. Hamilton Arthur Livermore ve Helena Victoria Smith Livermore’un oğullarının en büyüğü oldu.

Arthur beş yaşındayken ailesi Portland’a taşındı. Woodstock da ilkokul eğitimini aldıktan sonra Franklin Lisesi’ne girdi ve mezun oldu.

Arthur Hamilton Livermore 2005 yılında Gwen Lewis’e verdiği sözlü röportajında, kimyaya olan ilgisinin 12 yaşında Noel de ona verilmiş olan bir hediyeyle geliştiğini, bu hediyenin bir kimya seti olduğunu söylemiştir. Lise öğreniminin ilk yılında kimya eğitimi almak istedi fakat bunun için çok gençti, bunun üzerine evinin bodrum katına bir laboratuvar inşa etti.

‘Şehir merkezi Portland’ta bir ilaç tedarik şirketi vardı. Bugün çocuklar için satışı yasak olan potasyum klorat ve kükürtte dahil olmak üzere her türlü kimyasal maddeden satın aldım. Potasyum klorat ve kükürdü karıştırırsan patlayıcı bir karışım elde edersin. Bu kuru tozları karıştırdım ve onları gazete kağıtlarına sardım. Daha sonra hazırladığım bu tozları ezdim ve bom patladı. Muazzam bir ses çıkardı.’

Reed’de kimya bölümünden mezun olduktan sonra, 1944 yılımda Rochester Üniversitesi’nde biyokimya alanında doktora yaptı. Daha sonra Cornell Tıp Fakültesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. Savaş sırasında (1955), Nobel Ödülü sahibi kimyager Vincent du Vigneaud liderliğinde araştırma ekibiyle penisilinin sentezi üzerine çalıştı. Cornell Medical College’da biyokimya dersi verdi.

Cornell’de, eski danışmanı Arthur F. Scott [1923-1979] tarafında ziyaret edildi ve onu Reed’e geri dönmeye davet etti. Kolejde; sanat, kimya, biyokimya ve radyoaktif materyallerin kullanımı konularında çeşitli dersler verdi.

Ayrıca Portland’daki KGW-TV’de yayın yapan ve genç izleyici kitlesine bilimi anlatmak amacıyla düzenlenen, ‘Secrets in Science’ adlı yerel TV şovunun da ev sahipliğini yapıyordu. 1954’te moleküler ve hücresel biyolojideki çalışmalarıyla Guggenheim bursunu kazandı. 1965’de, Reed’de kimya profesörü olarak görevinden istifa etti ve Washington, DC’deki Amerikan Bilimsel Gelişme Derneği (AAAS)’nde ilköğretim sınıfları için fen müfredatını geliştirmeye ve fen bilgisi öğreniminin kalitesini her seviyede geliştirebilmek için tam zamanlı olarak çalıştı.

AAAS Bilim Eğitim Müdürü olarak on yıldan uzun süredir görev yapmış ve 1981’de emekli oldu.

Dr Livermore, fen ve matematik eğitimi onu dünyanın dört bir yanına götürdü. Japonya, Filipinler ve Çin’deki öğretmenlerle birlikte çalıştı ve sekiz Güneydoğu Asya ülkesinden eğitmen eğiticileri olan Malezya Penang’da Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ile 18 ay geçirdi. Güney Amerika, Avrupa ve İsrail’de seminerler yönetti ve 1970’lerde ABD’de ve Sovyetler Birliği’ndeki üniversiteler arasında fen öğretim görevlilerinin değiş tokuşuna yönelik bir program yönetti. Yaptığı çalışmalarla Linus Pauling ve Margaret Mead gibi önde gelen pek çok bilim adamıyla etkileşime girdi.

Emeklilikten sonra Dr. Livermore, Washington D.C. Uluslararası Okulunda bir bilim danışmanı ve öğretmen olarak ve D.C. devlet okullarında gönüllü olarak çalışmaya devam etti. Bilim ve Teknoloji Eğitimi Üçlü Koalisyonu danışmanı olarak, yıllık Balon Launch’u başlattı. Bu etkinlik ülke çapında ilkokul ve ortaokul öğrencilerine meteorolojik kavramlar öğretmek üzere tasarlandı ve ayrıca fen ve matematik alanlarında seçkin ortaokul öğretmenleri kazandıran Einstein Fellows programının geliştirilmesi üzerinde çalıştı.
Cosmos Kulübü, Amerikan Kimyacılar Enstitüsü ve diğer birçok bilimsel organizasyonun üyesiydi.

Gençliği boyunca Arthur bir Deniz İzci’ydi ve uzun süre sevkıyat sevgisini sürdürdü. İlk yıllarında Oregon, Washington ve Cascade Dağlarında yürüyüş, kayak ve kamp yaptı. Müzikal bir ailenin içinde büyüdü vw piyano çaldı.

12 Ekim 2009 tarihinde Gloucester’da hayatını kaybetti.

569 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!