Aşk ve Laboratuvar

Aşk ve Laboratuvar

Fotoğraf: Doğru yaşam partneri veya partnerler, aşk hayatınızı iş hayatınızla dengelemenize yardımcı olabilir.

Köşe yazarı Jen Heemstra, destekleyici bir hayat arkadaşının kariyerini nasıl şekillendirdiğini anlatıyor.

Erlen almak için kimya stok odasına girdim. Başka bir yüksek lisans öğrencisi de grup temizleme günü için malzeme topluyordu. Asistanlara birlikte ders vermiştik ve yüksek lisansın ilk yarıyılında aynı odada oturuyorduk ama bu etkileşimlerin dışında pek konuşmamıştık. Benim tepkim ve onun laboratuvar temizliği hakkında başlayan bir konuşma, o akşam randevu planlarıyla sona erdi.

Geçen ay eşim ve ben evliliğimizin 18. yılını kutladık. Bu süre boyunca, yüksek lisanstan endüstriye, doktora sonrası araştırma programlarına ve akademiye geçtik. Dört eyalette yaşadık. Bir ebeveyni ve üç büyük ebeveyni kaybettik. İki çocuğu karşıladık, kısırlık ve iki düşük nedeniyle üzüldük. Terfileri ve görev süresini kutladık. Yıldönümümüzü kutladığımız bir akşam yemeğinde, kendimizi uzun yıllar birlikte karşılaştığımız zorlukları anarken bulduk. Zor olsa da, bu deneyimler ilişkimizi inşa etti ve bizi hayatımızda ve kariyerlerimizde olduğumuz noktaya getirdi.

İlişkimizin başında partnerimin hayatımdaki en büyük etkilerden biri olacağını biliyordum. Şimdi, aynı zamanda kariyerimdeki en büyük etkilerden biri olduğu için de eşime minnettarım.

Beni ve kariyer hedeflerimi destekleyen bir eşim olduğu için ne kadar şanslı olduğumu anlıyorum, aksi takdirde muhtemelen kariyerimde bulunduğum yerde olmazdım. Aslına bakarsanız, son teslim tarihimi yapabilmem için kanepemde bu sütunu hazırlarken, eşim 7 yaşındaki oğlumuz için çikolatalı krep yapıyor.

Bu stok odasındaki sohbet, ikimiz de organik kimya okuyan birinci sınıf yüksek lisans öğrencileriyken gerçekleşti. Şimdi, ikimiz de aynı bölümde öğretim üyeleriyiz. Bu, işten hiç ayrılmadığımızı hissettirse de, benzer kariyer yollarında olmanın kesinlikle birçok faydası var. İkimiz de eleştirel öğretim değerlendirmelerinin veya makale reddinin acısını anlıyoruz ve yeni araştırma yönleri veya müfredat tasarımları için birbirimize fikir verebiliyoruz. Ancak daha da önemlisi, bir toplantı bittiğinde, biri akşam yemeğini kaçırdığında veya acil bir e-postayı yanıtlamak için bir aile gezisinin birkaç dakika ertelenmesi gerektiğinde birbirimize nezaket gösterebiliyoruz.

İş ve yaşamı nasıl dengelemeniz gerektiğine dair doğru ya da yanlış belirli bir cevap yoktur. Ancak bir ilişki içindeyseniz ve partnerinizle dengenin nasıl göründüğü konusunda hemfikir değilseniz, bu bir çatışma kaynağı olabilir. Mutlu ve hemfikir olduğunuzda ilişkinizin nasıl görüneceğine odaklanmak cazip gelse de, zorlu zamanlarda veya zor kararlar alınması gerektiğinde ilişkinizin nasıl görüneceğini düşünmek daha önemlidir.

Her biriniz bir iş teklifi aldığınızda fakat bu teklifler farklı şehirlerde olduğunda ne olacak? Her birinizin yaklaşan önemli iş gezileri olduğunda evcil hayvanlara veya çocuklara kim bakacak? Heyecan verici yeni sorumlulukların yanı sıra aile zamanını da kısaltan bir çalışma programı anlamına gelen bir terfi ile karşı karşıya kaldığınızda ne söylenecek? Bunların tümü, ilişkinizi veya kariyer hedeflerinizi etkileyebilecek sorulardır. Ancak, doğru hayat arkadaşı/partnerleri ile bu durumlar, her yıldönümünü ve birlikte inşa ettiğiniz aşk ve hayatı kutlarken hatırladığınız güzel hikayelere dönüşebilir.

Kaynak: acs.org

219 Kez Okundu

Cansun Arıkan

1995 Ankara doğumluyum. Lisans derecemi Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü’nde tamamladıktan sonra eğitim hayatıma, Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü, Biyokimya Anabilim Dalı’nda yüksek lisans öğrencisi olarak devam ediyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü (Lisans) mezunuyum. Mart 2021tarihinden beri bir kimya şirketinde Kimyasal Mevzuat Danışmanı olarak görev alıyorum. Araştırmaktan, yeni şeyler öğrenmekten ve güncel gelişmeleri takip etmekten keyif aldığım için İnovatif Kimya Dergisi Haber Çeviri Ekibi'nin bir parçası oldum. Araştırmalarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım. İlgi Alanlarım: Biyokimya, Adli Kimya, Polimerler ve Nanoteknoloji.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!