Avrupa Ekibi Üç Boyutlu Suç Rekonstrüksiyonları için Adli Yazılım Sundu

Avrupa Ekibi Üç Boyutlu Suç Rekonstrüksiyonları için Adli Yazılım Sundu

23 yaşındaki adam bar kavgası sırasında çift taraflı, ayak uzunluğunda olan av bıçağıyla 11 kez  bıçaklanmıştı. Otopside ölümcül yaranın kaburga kılıfından daldığını, her iki akciğerden geçtiğini ve kalbe doğru ilerlediği belirlendi.

Yeni bir yazılım parçası CT taramalarını, fotoğraflarını, bıçak boyutlarını aldı ve suçu 3 boyutlu olarak yeniden kurdu -bıçak kanalını dolduran gazlar da dahil olmak üzere – kurbanın öldürüldüğü sırada kendini savunmada kollarını kaldırdığını gösteriyor.

Vaka analizi ve kavramsal yazılım kullanımı, bir grup Avrupalı tarafından Forensic Science International dergisindeki yeni bir makalede sunulmaktadır. Bilim insanları yazılımı, üç boyutta ham dijital verileri kullanarak suçları araştırmak ve mahkeme salonlarında göstermek için yeni bir yol olarak sunuyorlar.

“ Mahkeme çalışmalarında gösterilebilecek olan, interaktif sahne görselleştirme navigasyonundan veya kullanıcı tanımlı kuş bakışı yollardan video kliplere dayanan bir vaka sunmak mümkün. Teknik olarak, mahkemede rekonstrüksiyon sonuçlarını etkileşimli olarak göstermek de mümkündür.” diye yazıyor bilim insanları.

Yazılım, Ludwig Boltzmann Klinik-Adli Görüntüleme Enstitüsü, Graz Biyoteknoloji, Graz Teknoloji Üniversitesi, Graz Tıp Üniversitesi, Lüksemburg’daki  Laboratoire national de santé, Basel Üniversitesi ve Heidelberg Üniversitesi‘nden araştırmacılar tarafından sunulmaktadır.

Program, CT veya MRI veri setlerinden hacimsel 3 boyutlu otopsi görüntülerini, nesneler için ayrı 3 boyutlu yüzey modellerini ve bir suç mahallinde çekilen 2 boyutlu görüntüleri içerir.

Programı  bıçaklama, boğulma, kafaya sıkılan kurşun yarası ve sert cisim (çekiç) ile dövülme olmak üzere dört farklı ölüm soruşturmasında test ettiler.

Bıçaklama da bıçağın tırtıklı kenarını üçüncü kaburgadan geçiren kuvveti ve daha sonra da pulmoner arterlerin içinden geçen kuvveti iletti; Önce bir akciğerden, kalpten ve diğer akciğerin içinden geçerek  bıçak yarasında doğal olmayan bir şekilde sıkışmış bir hava ile sonuçlandı.

Ateşli silah yaralanmasının bir intihar olduğu doğrulandı. Merminin çene altından girerek kafatasının iç tacıyla birleştiği ve sağ temporal beyin lobunun arkasında durduğu ve bunun rekonstrüksiyon yapılmadan iletmenin zor olacağını anlattılar.

Sert cisim ölümü, 93 yaşındaki bir kadının çekiçle acımasızca dövülmesini yeniden canlandırdı ve beş vuruşun her birinin kafasına zarar verdiğini gösterdi.

Örnek olay incelemeleri, sadece belirsiz ölümlerin tek bir parçasını veya açısını göstermez; bir suçun toplamının “büyük resmini” tasvir etmenin önemini de gösterir. ” Sunulan yazılım aracı, adli vaka analizi, dokümantasyon ve illüstrasyona yardımcı olmasının çok yararlı oldu ” diye sonuçlandırdılar.

“Bu, temel olarak, kullanıcının  bu alanda kullanılan yazılımlar arasında benzersiz bir özellik olan tüm mevcut veri kaynaklarını ve ortak analiz için türlerini görsel olarak bir araya getirmesini sağlayan anahtar konseptinden kaynaklanmaktadır.”

Adli derginin daha önce belirttiği gibi, bazı ABD araştırmacıları, Avrupa’daki meslektaşları gibi otopsiler için BT gibi yüksek çözünürlüklü görüntülemelerin kullanılmasıyla giderek daha fazla ilgileniyorlar.

Kaynak: forensicmag.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: