Avrupa’daki Gaz Krizi Hidrojene Dönüşümü Hızlandırıyor

Avrupa'daki Gaz Krizi Hidrojene Dönüşümü Hızlandırıyor

Financial Times’ın bu hafta sonu bildirdiğine göre, Avrupa’nın mevcut gaz sıkıntısı yeşil hidrojen gibi alternatif yakıtlara geçişi hızlandırabilir.

Montel-Foreks’in haberine göre, uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Başkanı Francesco La Camera, İngiltere iş dünyasına verdiği demeçte, “Fiyat oynaklığı petrol ve gaz sisteminin bir özelliği haline geldi.” yorumunu yaptı. La Camera’ya göre, hidrojenin önemli bir rol oynadığı yeni enerji sistemine geçmek, daha nadir oynaklıkların olduğu bir piyasa sağlayabilir.

IRENA tarafından yayımlanan son raporda, yenilenebilir kaynaklardan üretilen yeşil hidrojen gibi yeni yakıtların daha baskın hale gelmesiyle petrol ve gaz üretimi etrafındaki jeopolitik durumun zayıflayacağı da belirtiliyor. Bu yorumlar, Avrupa’da devam eden gaz arzı krizinin yoğun bir şekilde hissedildiği bir dönemde yapılmış oldu.

Birçok uzman Rusya kaynaklı, siyasi olarak motive edilen bir arz kıtlığı yaşandığını savunuyor.

IRENA, Enerji Jeopolitiğinin Yeni Bir Haritası adlı çalışmanın sonuçlarını rapor olarak yayımladı. Rapora göre, üretim dünya çapında hızlandıkça yenilenmiş bir “hidrojen diplomasisi” ortaya çıkacak.

Yeşil hidrojen, 2030 yılına kadar 1990 seviyelerine göre emisyonları %55 oranında azaltmayı planlayan Avrupa Birliği’nin (AB) Fit for 55 adlı enerji dönüşümü paketinin kilit bir unsuru olarak görülüyor.

Kaynak : investing.com

351 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!