Avustralya, Kömürden Hidrojen Üreterek Japonya’ya İhraç Edecek

Avustralya, Kömürden Hidrojen Üreterek Japonya’ya İhraç Edecek

Avustralya, kirleticiliği yüksek olan kömürden en temiz yakıtlardan olan hidrojen elde ederek Japonya’ya ihraç etmeyi planlıyor.

Victoria’da bulunan ve eyaletin en büyük enerji kaynağı olan kömür enerjili termik santrallerin kapanması ile Avustralya hükümeti kömür rezervlerini değerlendirmek için çözüm arayışlarına girdi. Hükümet, çözümü kömürü hidrojen yakıtına çevirmede buldu.

Henüz deney aşamasında olan projede kömürden hidrojen üretmek için 350 milyon $’lık deney gerçekleştiriliyor. Eğer deney başarılı olursa Avustralya’da üretilen hidrojen sıvı halde Japonya’ya ihraç edilecek. Hidrojenin sıvılaştırılması içinse hidrojeni -273 santigrat dereceye soğutacak bir tesis de yapılacak.

Avustralya’da kömürden üretilen hidrojenin Japonya’ya gelmesi için Japon hükümetin desteği ile Kawasaki Heavy Industries liderliğindeki ve Marubeni, Iwatani ve J-Power’ı da içeren bir Japon şirketleri konsorsiyumu, Hidrojen Enerjisi Tedarik Zinciri’nin oluşturulmasında rol alacak.

İlk hidrojen ihracatının önümüzdeki yılın ikinci yarısında Tokyo Olimpiyat Oyunları tarihinden biraz önce yapılması planlanıyor.

160 Ton Kömürden 3 Ton Hidrojen Üretilebiliyor

Avustralya’nın kömür – hidrojen santrali, kömürün yüksek basınç altında yakılması, üretilen karbon monoksitin buharla karbondioksite dönüştürülmesi ve hidrojenin ayrılması yoluyla üretilen sentetik gazın üretilmesini sağlıyor. Tüketilen her 160 ton kömür için, 100 ton karbon dioksit ile birlikte üç ton hidrojen üretilmektedir.

2 Milyar Dolar Değerinde Yeni Bir Sanayi Sektörü Oluşturulmuş Olacak

Avustralya Kaynakları Bakanı Matt Canavan, projenin başarılı olması halinde yılda 2 milyar dolar değerinde yeni bir sanayi sektörü oluşturulmasında önemli bir adım olabileceğini ifade etti. Özellikle araç üreticileri hidrojeni yakıt olarak kullanmak için sektörü desteklemeye oldukça istekliler.

Hidrojen Endüstrisinin 2020 Yılına Kadar 2 Trilyon Dolarlık Bir Sanayi Kolu Olacağı Tahmin Ediliyor

Daha temiz yakıt arayışı ivme kazandıkça, dünya genelinde artan sayıda hidrojen üretim projesi geliştiriliyor. Hidrojen Konseyi’nin tahminlerine göre hidrojen endüstrisinin 2020 yılına kadar 2 trilyon dolarlık bir sanayi kolu olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak : enerjiportali.com

342 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!