Bakan Işık, kimya yatırımcılarını kabul etti

bakan isik kimya yatirimcilarini kabul etti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, yatırımcılardan, kurulması için hazırlıklar süren Kimya İhtisas Kümelenme Endüstri Bölgesi hakkında bilgi aldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kurulması planlanan ve “Chemport” olarak adlandırılan Kimya İhtisas Kümelenme Endüstri Bölgesi hakkında kimya yatırımcılarından bilgi aldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, ihracatta dikkati çeken kimya sektöründe Chemport heyecanı yaşanıyor. Chemport olarak adlandırılan Kimya İhtisas Kümelenme Endüstri Bölgesi için hazırlıklar sürüyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın koordinasyonunda yürütülen çalışmada, 24 kimya yatırımcısının kurduğu dernek yönetimi Bakan Işık’ı ziyaret ederek bilgi verdi.

Yaklaşık 30 bin dönüm arazinin kamulaştırılmasını gerektiren Chemport için uygun yer arayışları sürüyor. Marmara Bölgesi’nde kurulması planlanan Kimya İhtisas Kümelenme Endüstri Bölgesi için yaklaşık 5 milyar avroluk yatırım öngörülüyor.

Dünyadaki benzer örneklerin masaya yatırıldığı toplantıda, Tayvan ve İspanya Tarragona’daki kimya endüstri bölgeleri incelenerek Türkiye’de benzeri olacak Chemport’un rekabetçiliğe büyük katkı sağlayacağı ifade edildi.

“Ülke ekonomisine katkısı olacak”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, kurulan teknik komite ile projenin master planları ve fizibilite çalışmalarını desteklediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Başbakan Yardımcımız ile geçen yıl bir araya geldiğimizde konuştuk, Türkiye’ye katkısı olacağına hemfikiriz, işlemlere başlanılması kararı verdik. Ortasında bulunduğumuz yakın Avrupa’da, Kuzey Afrika’da, Ortadoğu ve Kafkaslar’da benzeri kümelenme bölgelerinin bulunmaması büyük avantaj, 2 saatlik uçuş mesafesinde 1 milyar insan var ve gelir düzeyi en yüksek insanlar bunlar. Uygulanma noktasında tereddüt yok ancak sanayi yatırımına uygun alanlar seçilmeli.”

Kaynak : dunya.com

770 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!