Bilim İnsanları Ispanaktan Kalp Üretti

Bilim İnsanları Ispanaktan Kalp Üretti

Vücudun en önemli görevlerini üstlenen kalbin damar yapısının ıspanak dokularıyla aynı olduğunu keşfeden ABD’deki Worcester Politeknik Enstitüsü araştırmacıları yapay kalp üretmeyi başardı.

Kalp vücudumuzun hiç durmadan çalışan en emektar organı. Bazı hastalıklar, yaşam tarzı zamanla kalpteki damarların tıkanmasına ve hasar görmesine yol açabilir. Bu hasarlar da zamanla hem kalbi yıpratır hem de kalp krizi gibi riskleri barındırır. Şimdiye kadar tedaviyle ilgili organ nakli ve kalp kası çalışmaları son zamanlarda giderek hız kazandı. Ancak organların başka bir vücuda uyum sağlaması oldukça zorken kalp konusunda bu durumun daha da hassas olması organ nakli ihtimalini de oldukça zorlaştırabilir. Daha önce yapılmaya çalışılan kalp kaslarında ise damar cerrahisi açısından problemler oluşabiliyordu. Üretilen dokularda kanı taşıyabilecek damar sisteminin kurulamamış olması bu gelişmelerin önünü tıkayabiliyordu. Bunun yanında 3 boyutlu yazıcılar da kullanıldı ancak bu tür biyomedikal cihazların hiçbiri kılcal damar ağlarını üretmeyi başaramadı. Bu çalışmayla ilk kez tam uyumlu bir damar sistemi elde edildi.

İnsan Hücreleri Ekilecek

Araştırmacılar ıspanağın dokusunun insanın damar sistemine benzemesinden yola çıkarak ıspanağı kalp dokusuna çevirmeyi denedi. Önce bir yaprak alındı ve bu yapraktaki damarların içine bitki hücrelerini ortadan kaldıracak bir karışım verildi. Böylece ıspanağın damar yapısına ulaşıldı. Ardından bu damar ağına insandaki kan hücrelerinin boyutunda olan küçük parçalar ve sıvılar gönderildi. Son aşamada ise ıspanağa insan hücreleri nakledildi. Böylece insandaki kalp kasını taklit eden ve tamamen işlevsel olarak çalışabilen bir kalp kası elde edilmiş oldu.
Bilim adamları bitkiler ve hayvanların çok farklı sıvı, kimyasal ve makromolekül taşıma yaklaşımlarının bulunduğunu fakat her iki grubun da damar sistemlerinin şaşırtıcı bir biçimde benzerlik gösterdiğini belirtiyor. Bu sebeple kendi hücrelerinden arındırılan bitkiye insan hücreleri yerleştirildiğinde insan vücudundaki mekanizmayı taklit edebiliyor. Bu araştırmanın başka bitkiler için de denenebileceğini belirten ekip çalışmalarını halen sürdürüyor.

Özellikle kalp krizi geçiren hastalarda dokuları tedavi etmek ve kalp nakli bekleyen hastalar için kullanılması öngörülen çalışmaların tamamlanması en kısa sürede gerçekleşecek. Ispanak, kalp damar hastalıkları için yeni bir çığır açmış gibi duruyor.

Kaynak : hurriyet.com.tr

609 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!