Bilim Kişisel Hikayelerle Doludur

Bilim Kişisel Hikayelerle Doludur

Bilim Kişisel Hikayelerle Doludur. York’tan David Smith, Bilim Adamlarının Bunları Paylaşması Gerektiğini Düşünüyor!

Supramoleküler kimyager kişisel yolculuğundan bahsederek LGBTQ + bilim adamlarını destekliyor.

Geçen ay New Orleans’ta düzenlenen ACS ulusal toplantısına katılan kimyagerler, araştırma çabalarının hikâyelerini dinlemek ve paylaşmak için kongre merkezi ve yakındaki oteller arasında bulabilmek için acele ettiler. Ancak toplantıya katılan tüm araştırmacılar, sadece bilim hakkında konuşmak için orada değildi.

Supramoleküler kimyada uzmanlaşan York Üniversitesi’nde profesör olan David K. Smith, araştırmasıyla ilgili ayrıntıları paylaşmaya davet edildi, aynı zamanda deneyimlerini kimya camiasında ve daha başka alanlarda daha iyi çeşitlilik uygulamalarını teşvik etmek için çalışan bir eşcinsel erkek olarak paylaşması amacıyla davet edildi. Smith, öyküsünü bir LGBTQ + lisansüstü öğrencisi ve doktora sonrası sempozyumunda ve Royal Society of Chemistry tarafından düzenlenen bir resepsiyonda katılımcılara anlattı. Eşinin Sam’in yaşamı sınırlayıcı durumu olan kistik fibrozun, onun araştırma yönünü değiştirmeye, çeşitliliği ve sosyal yardım çabalarını desteklemeye olan bağlılığını pekiştirmesinden ilham verdi.

Katharine Sanderson, Smith’le daha sonra, bireyin bütününü iş yerine getirme felsefesi hakkında daha fazla şey öğrenmek için sohbet etti.

#Sadece biliminiz yüzünden değil, aynı zamanda LGBTQ + topluluğunun bir üyesi olduğunuz için de ACS ulusal toplantısına davet edilmeyi nasıl hissettiniz?

Biraz çelişkiliydim çünkü bilim adamları olarak hepimiz araştırmalarımız ile tanınmak istiyoruz. Ve bilim insanları olarak bizler hakkında kişisel olarak hiçbir şeyin bu kadar önemli olmadığına inanmak için eğitildik. Ancak, tüm benliğimizi işe koymamızın önemli olduğunun farkına vardım. Bilimde eşcinsel olmak, bilimde kadın olmak, bilimde etnik bir azınlık ya da bilimde bir ebeveyn – bunların hepsi bilim insanları olarak bizi etkiliyor. Ve bunu arka plana ittiğimizi iddia etmemiz yanlış.

#Eşcinsel kimyacı olarak çıkmadan önce nasıldı?

Araştırma kariyerime 1993 yılında başladım ve hiç gey kimyacı tanımıyordum. Ve ben de çıkmadım. Tarihin bugünden çok farklı bir dönemi vardı: Eşcinsellerin sınırlı kabulü vardı; HIV krizi, gey toplumunda hala çok belirgindi. Tam zamanlı akademik işimi York Üniversitesi’nde aldım ve 2002 yılında çıktım. Bu da ACS konferansında yansıttığım bir şey. Bu, özellikle genç bilim adamlarının LGBTQ + bilim adamlarının, kariyerleri boyunca sürecek bir destek ağı ve dostluklar oluşturduğu bir olaydı. 1993’te böyle bir şey yoktu.

2005-2006 yılına kadar daha yaygın olarak çıkmamıştım. York’taki bir lisans, bölüm başkanına, akademik personelin bir üyesi olarak benim hakkımda çok fazla dedikodu yapıldığını ve doğada çok homofobik olduğunu söyledim. Gay olduğunu gizleyen bir çok kişinin olduğunu ve bunun güzel bir atmosfer olmadığını söyledi. Bu yüzden ben kim olduğum hakkında daha açık konuşmaya karar verdim. Genç eşcinsellerin, düz insanlardan daha fazla zihinsel sağlık sorunu yaşadıkları biliniyor ve sadece bölümün içinde dönebilecekleri birinin olduğunu bilmeleri gerektiğini hissettim. Günümüzde, York’un kimya bölümü, eşitlik ve çeşitliliğe odaklandığımız için oldukça nadirdir.

#Araştırmanız kişisel hayatınızdan nasıl etkilendi?

Açıkça ortaya çıktığım zaman, araştırmam değişmeye başladı çünkü kocam olacak kişi ile tanıştım ve genetik olarak kistik fibrozis hastalığı var. 2005 yılında, grubum kistik fibrozu tedavi etmek için genetik materyal (gen tedavisi) kullanmayı düşünmeye başladı. DNA’yı hücre membranları -hücre membranı, hücrenin dış kısmında bulunan, molekülleri özelliklerine göre hücre içine alan veya dışarı bırakan seçici geçirgen katmandır-arasında taşımak ve materyali vücutta taşımak için DNA bağlama sistemlerine bakmaya başladık.

DNA’nın kimya açısından oldukça yüklü bir molekülü. Bağlamak için çok sayıda etkileşime sahip, aynı zamanda çok değerli olan oldukça büyük bir sisteme ihtiyacımız var. Fakat büyük ve çok değerlikli birçok bileşik toksik olma eğilimindedir. Bu yüzden, DNA’ya bağlanabilen büyük, çok değerli bir sistemi kendimiz bir araya getirdik – ama sadece geçici olarak. Toksik olmayan bitlere dönüşecek şekilde tasarlanmıştır. Başkalarının çok benzer bir yaklaşım kullandıklarını gördük ve bizden daha fazla başarı elde etmeye devam ettik ve şu anda klinik çalışmalara geçiyorlar. Bu, kendimizi ele geçirmek kadar tatmin edici.

  #İlişkiniz araştırmanızı başka şekillerde mi şekillendirdi?

Sam, 2011’de akciğer nakli ameliyatı geçirdi. Bu noktada, cerrahlarla ve anestezistlerle konuştum ve herhangi bir ameliyattaki en önemli ilaçlardan birinin kan pıhtılarını önlemek için antikoagülan olarak kullanılan heparin olduğunu öğrendim. Ameliyat sonunda, heparin hastaları için çok fazla sorun yaratan protamin sülfat denilen bir şeyle hastadan çıkarmanız gerekir. Sam’ın baş ucuna oturup düşündüm; Eh, heparin büyük bir anyon, DNA gibi büyük bir anyon, ve DNA’yı gerçekten iyi bağlayan ve vücutta çalışan bir çok şeyimiz var.O zaman heparin bağlayın. Dolayısıyla, ameliyattan sonra heparin kurtarma stratejisini geliştirmek için sistemleri terzileştirdik.

#Kişisel hayatın iş hayatın için çok önemli. İnsanlara yolculuğunuz hakkında bir şeyler  anlatmanın, kimyayı daha kapsayıcı hale getirmesine nasıl yardımcı olacağını düşünüyorsunuz?

Bilimin yanı sıra hayat hakkında biraz düşünme fırsatını da çok beğeniyorum ve özellikle genç bilim insanlarının çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Sanırım birçok eski bilim adamı bunu biraz tehdit olarak görüyor. Tüm bunların alakasız olduğu tavrı var: “Çocuklarınızın olduğunu duymak istemiyorum. Lisansüstü okulda iken ırk ayrımcılığıyla uğraştığınızı duymak istemiyorum. Eşcinsel olduğunuzu duymak istemiyorum ve ortaya çıkmak zordu. ”Eğer herhangi bir çeşitlilik meselesinden söz ediyorsanız – bunun hakkında konuşan bir kadınsanız, bir eşcinsel, azınlık – olacak bir şey Size karşı atılan şey, sadece çeşitlilik konularından bahsediyor olmanızdır çünkü biliminiz iyi değildir. İnsanlar şöyle diyor: “Ben senin bilimini duymak istiyorum. Sizi yargılayacağım tek şey bilimsel sonuçların. ”Ve bilim adamları bunun insanların neyi başardığına dair gerçekten objektif bir değerlendirme olduğunu söyleyebilirdi. Şartları konusunda rekabet edemezseniz, gerçekten dikkate almaya değmezsiniz.

“Bilimde eşcinsel olmak, bilimde kadın olmak, bilimde etnik bir azınlık ya da bilimde bir ebeveyn – bunların hepsi bilim insanları olarak bizi etkiliyor.”

Kaliteyle ilgili olmalı. Örneğin, York’taki en iyi profesörlerden biri, son 11 yıldır yarı zamanlı çalıştı. Sadece tam zamanlı olarak  geçti, çünkü küçük çocukları vardı. Büyük ulusal ödüller kazandı, İngiltere’deki en saygın bilim adamlarından biri ve tüm zamanların % 80’ini çalıştı.

Bence özellikle doktora öğrencileri ve postdoklar, gittiğiniz yere gitmek için bu seri olarak üretilmiş yolu izlemeniz gerektiğini düşünür. Ve bence akademisyenleri işe alan pek çok kişi aynı düşünüyor. Bu manzarayı yıkmak için yapabileceğiniz her şey çok güçlü.

Kaynak : acs.org

543 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!