Bilimsel Sahtekarlık İle Suçlanan Araştırmacıların Makalesi Geri Çekildi

Bilimsel Sahtekarlık İle Suçlanan Araştırmacıların Makalesi Geri Çekildi

Etik kurul konunun bilimsel bir sahtekarlık olduğunu iddia etse de yazarlar aynı fikirde değil.

Geçtiğimiz haziranda C&EN, Science dergisinde, kişisel bakım ürünlerinde kullanılan polistiren mikroplastiklerinin levrekler tarafından alındığında(yutulduğunda) kuluçkayı ve büyümeyi engelleyebileceğini, predasyonu arttırabileceğini iddia eden bir makale yayımladı. Fakat bu makale geri çekildi.

Uppsala Üniversitesi’nden Oona Lönnstedt ve Peter Eklöv çalışmayı yayımladıktan sonra, yedi araştırmacı eksik veri iddiası, istatistiksel dizayn ve analitik problemler, araştırmayı yapanların anlattıkları deneyi yapış şekilleri ile görgü tanıklarının hesapları arasındaki tutarsızlık ile ilgili bir şikayet dosyası hazırladı.

31 Ağustosta üniversitenin düzenlediği bir panelde, araştırmadaki sorunlara dair bir kanıt olmadığı sonucuna varıldı. Neredeyse aynı zamanlarda Lönnstedt ve Eklöv çalışmalarına ait verilerin bulunduğu bir bilgisayarın çalındığını ve verilerin yedeğinin olmadığını bildirdi.

Üniversite İsveç Merkezi Etik Değerlendirme Kurulu’ndan şikayeti değerlendirmesini istedi. 21 Nisan’da kurul, yazarların sorulara verdiği cevapların yetersiz ve çelişkili olduğuna, gerekli hayvan etiği onamasını almadıklarına karar verdi. Veri kaybı, araştırmanın rapor edilen kapsamda gerçekleşmediğini gösterdi. Science’ın en başta kabul etmemesi gereken, Uppsala panelinde hakkındaki sorunların gözden kaçtığı ve yazarlarının “bilimsel sahtekarlık” ile suçlu olduğu makale 3 Mayıs tarihinde Science tarafından geri çekildi.

Lönnstedt ve Eklöv, C&EN’e, gerekli hayvan etik izinlerini aldıklarını ve belge haline getirdiklerini bildirdi ve veri kaybının talihsiz bir hata olduğunu, sahtekarlık olmadığını söyledi.

California Üniversitesi’nden, balıkların mikroplastiklere maruziyeti konusunda uzman olan Chelsea M. Rochman, makalenin geri çekilmesinin bu alana zarar vermeyeceği yorumunu yaptı. Fakat genel olarak şunları söyledi, “bu durum bir bütün olarak utanç verici. Etik olmayan araştırmalar bilimin güvenilirliği açısından bize hiç yardımcı olmaz.”

Kaynak : cen.acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Antimikrobiyal Direnç

  Antimikrobiyal ilaçların kötüye kullanımının sağlık hizmetlerine yönelik tehdidi hala ortadan kalkamadı. Bakteriyolog Alexander Fleming, 1945 …