BMS Firması Geç Dönem Kalp Rahatsızlıklarında Efektif Olabilmek Amacıyla MyKardia Firmasını Satın Alacak

BMS Firması Geç Dönem Kalp Rahatsızlıklarında Efektif Olabilmek Amacıyla MyKardia Firmasını Satın Alacak

13 milyar dolarlık bu anlaşma büyük ilaç firmasının  kardiyovasküler hastalıklar ağını genişletiyor.

Bristol Myers Squibb bu proje için MyKardia firmasına 13.1 milyar dolar nakit ödeyecek böylece kardiyovasküler ilaç portföyünü arttırmış olacak. Bu anlaşmanın en önemli noktası ise, Mavacamtem bileşiği. Bu bileşik kronik kalp hastalığı tedavisinde etkili olabilecek ana bileşiktir ve etken maddesi olduğu ilaç içerisinde gelecek yıl piyasaya çıkacaktır.

Mavacamten bileşiği, myozinin alostorik bir düzenleyicisidir. Allosterikdüzenleme bir modülatör ligandına bağlanmasının bir sonucu olarak bir enzimin uzaysal konformasyonundaki bir değişikliğe dayanan bir mekanizmayı ifade eder. Bu işlem geri dönüşümlüdür ve hem bir aktivasyon (pozitif)  hemde inhibe edici(negatif ) etkiye sahip olabilir. Bu tür bir düzenlemeye sahip olan  enzimlere allosterik denir bunlar üzerindeki etkisine ise allosteriya denir.[1]

Mavacamten kalp kası lifinde bulunan bir protein olmakla beraber, bileşiğinin işlevi bu biyokimyasal reaksiyonda , kalbin kanı kontrol etmek için aktin adı verilen ikinci bir proteine bağlanması ile başlar. Yani aktin burada ligand görevindedir.MyKardia, hipertrofik kardiyomiyopati (HK) adı verilen kalıtsal bir kalp hastalığının genetiğinde bulunan bazı kişilerde kanın kalpten çıkış yolunda tıkanmaya neden olan bileşiği bir süredir bilimsel olarak çalışmıştır. HK’dan müzdarip insanlarda, yorgunluk ve nefes darlığı görülmektedir ayrıca, kalp yetmezliği riski altındalardır.

Mayısta,  MyoKardia  Mavacamten’in etken maddesi olduğu ilacın 3.aşama denemesine kayıtlı olan hipertrofik kardiyomiyopatili 251 insanın bulunduğu bilgileri yayımladı. Yayımlanan bu bilgilerde; ilaç verilen herkesin oksijen alımında bir artış görüldü ve yaşam kalitelerinde iyileşmeler bildirildiği görüldü.

Bu verilere dayanarak, MyKardia firması piyasaya süreceği ilaç için, gelecek yılın başlarına kadar Amerikan  besin ve ilaç yönetiminden izin almayı planlıyor. Piyasaya ulaştığı taktirde Mavacamten kronik  kalp rahatsızlığının altında yatan nedenleri tedavi eden ilk ilaç olacak. Ekonomistler 2024 yılına kadar bu projenin yıllık satışından 1.5 milyar dolar kadar kar edilebileceğini hesapladılar.

BMS, ilacın mevcut kardiyovasküler hastalık portföyünü tamamladığını ve 2019 satışlarında 2 milyar doları aşan kan inceltici Eliquis’e odaklandığını söylüyor. Şirket, kalp ilaç pazarlamasını Mavacamten ile yapmayı planlıyor.[2]

Kaynak : sodiummedia.com ve acs.org

892 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!