Bor Kullanarak Yerli İmplant Yapıyorlar

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rukiye Boran, bor kullanılarak geliştirdikleri diş implantı projesinde sona yaklaştıklarını belirtti.

Türk bilim insanlarınca uluslararası patente sahip yerli bir teknoloji kullanılarak bordan diş implantı geliştirildiğini, bunun tamamen yerli bir çalışma olduğunu kaydeden Boran, projenin mevcut uygulamalara kıyasla ne gibi artıları olduğunu anlattı. Türkiye’nin bor rezervlerinin %72’sine sahip olduğunu, yerli olan bu malzemenin ciddi avantajlar sunduğunu ifade eden Boran, “Bu denli geniş bir rezerve sahip olmak en önemli artılardan birisi. Öte yandan bor, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip ve insan kemik metabolizmasında da rol oynuyor. Bu durum, implant uygulaması sonrasında 2-6 ay arasında olan iyileşme sürecini önemli ölçüde kısaltacak bir özellik” dedi. Yerli teknoloji kullanılarak elde edilen implantlarda borun, hiçbir şekilde aşınmadığı ve salınımdan kaynaklanabilecek toksisite sorununun da söz konusu olmadığını ifade eden ASÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rukiye Boran, “İmplant teknolojisi günümüzde çok önemli bir yere sahip. Çünkü bu teknoloji geleneksel protez ve köprü uygulamalarına kıyasla, kişilere daha doğal ve estetik bir görünüm, rahat çiğneme ve konuşma kolaylığı sağlıyor. 2015 yılı verilerine göre implantın dünyada yaklaşık 4,2 milyar dolarlık bir ekonomik değeri var. Dünya genelinde, dental uygulamalarına ilişkiler sayıların 2020’li yılların başında 65-70 milyon adetlere ulaşacağı tahmin edilmektedir. Yine resmi verilere göre 2013 yılında, Türkiye’de 350 bin implant kullanıldı. Bugün için bu sayının 600 bin adet olduğu tahmin ediliyor. Yerli bir malzemeden implant yapılması hem nihai tüketicinin ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak, hem de Türkiye’nin dünya pazarına açılmasına olanak sunacaktır” dedi.

Boran, Aksaray Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi işbirliği ve TÜBİTAK desteği ile yürütülen projenin tamamlanma aşamasına geldiğini, üretimin de mümkün olan en kısa zamanda başlamasının planlandığını belirtti.

Kaynak : sultanhani.gen.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Başlangıçta, Şeker Vardı

Fotoğraf: Prebiyotik organik moleküller, yaşamın başlangıcında böyle bir ortamda oluşmuş olabilir: Yellowstone Ulusal Parkı, ABD. Organik …