Bu Hemoglobin’in Desteğine Sahipseniz Kan Kaybından Ölümün Hiç Şansı Yok!

Bu Hemoglobin'in Desteğine Sahipseniz Kan Kaybından Ölümün Hiç Şansı Yok!

Kan hayatın en değerli birimi olarak düşünülür. Dolayısıyla kan transfüzyonu hayat kurtarıcı güçlerden biridir. Acil durumlarda vücudunda kan bulunmayan hastalar sadece doğru kan nakli ile kurtarılabilir fakat kanla ilgili kaynakların olmaması nedeniyle, hastaneler sık ​​sık hastayı kurtarma şansını kaybederler. Ancak bu durumlar, bir grup araştırmacı tarafından kan oksijenini taşıyan bileşen, yani hemoglobin kullanılarak geliştirilen, yenilikçi ve zararsız bir uygulamanın ardından etkili bir şekilde değişebilir.

Science Daily’e göre, çalışma Amerikan Kimya Topluluğu’nun ‘Biomacromolecules’  dergisinde  yayınlandı ve bu, bu modifiye edilmiş hemoglobinin ağır kan transfüzyonunun acil ihtiyacını gerçekten çözebileceği gerçeğini güçlendirdi.ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, vücudun her yerine transfüze eden ve dokulara oksijen sağlayan hemoglobin proteinini taşıyan kırmızı kan hücrelerinin kanın en önemli parçası olduğunu iddia etti. Bilim insanları kimyasal olarak evrim geçirmiş kendiliğinden toksik bir hemoglobin geliştirdiler. Bu potansiyel bir kan replasmanı olarak kullanılabilir, ancak oksijeni uygun şekilde bağlayamaz, bu nedenle taşıma kapasitesi yoktur, aynı zamanda sonradan hidrojen peroksit haline gelen methemoglobini oluşturur ve bu da yavaş yavaş hücre büyümesine zarar verir.

Bu modifiye hemoglobini daha kullanışlı hale getirmek için araştırmacılar,Hong Zhou, Lian Zhao, Yan Wu ve ekip arkadaşları polidopamin veya PDA’da bu gibi hemoglobinleri ambalajlamak için tek adımlık bir yöntem geliştirdiler. Klinik süreç son derece verimli sonuçlar doğurdu. PDA sarılmış hemoglobin, vücudun her yerinde hücrelere oksijen bağlayabiliyor ve bunu hücrelere taşıyabiliyordu.

Dahası, PDA sarılmış hemoglobin, methemoglobin ve hidrojen peroksit oluşumunu önleyerek, herhangi bir hücre hasarına maruz kalma olasılığını minimuma indiriyor. Kimyasal olarak modifiye edilmiş hemoglobin yapma süreci klinik olarak test edildi ve gerçek operasyonlarda yakında kullanılması bekleniyor.

Kaynak : sciencetimes.com

284 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!