Çalışmalar Düşük D Vitamininin Virüsün Neden Olduğu Ölüm Oranıyla İlişkili Olduğunu Buldu

Çalışmalar Düşük D Vitamininin Virüsün Neden Olduğu Ölüm Oranıyla İlişkili Olduğunu BulduYeni COVID-19 araştırması 20 Avrupa ülkesinden gelen verilerde ilişki bulmuştur.

Yeni bir çalışmada, düşük D vitamini seviyeleri ile çok sayıda COVID-19 vakası ve 20 Avrupa ülkesindeki ölüm oranları arasında bir ilişki bulunmuştur.

Anglia Ruskin Üniversitesi’nden (ARU) Dr. Lee Smith ve Queen Elizabeth Hospital King’s Lynn Foundation Trust’ta üroloji uzmanı olan Petre Cristian Illie’nin yaptığı araştırma, Aging Clinical and Experimental Research isimli dergide yayımlandı.

Önceki gözlemsel çalışmalar, düşük D vitamini seviyeleri ile akut solunum yolu hastalıkları ile arasında bir ilişki bulmuştur. D vitamini beyaz kan hücrelerinin tepkisini düzenleyerek çok sayıda iltihaplı sitokinlerin salgılanmasını önler.

İtalya’da ve İspanya’da COVID-19 sebebiyle ölüm oranı çok yüksektir ve yeni çalışma her ülkenin de çoğu Avrupa ülkesinden daha düşük D vitamini seviyelerine sahip olduklarını göstermiştir. Bunun nedeni, Güney Avrupa’daki insanların, özellikle de yaşların güneşten kaçarak cilt pigmentasyonlarının D vitamini sentezini azaltmasıdır.

Yüksek oranda balık yağı ve D vitamini takviyelerinin tüketimi ve güneşten daha az kaçınma D vitamini seviyelerinin kuzey Avrupa’da daha yüksek olmasını sağlamıştır. İskandinav ülkeleri Avrupa’da nüfus başına düşen en düşük COVID-19 vakasına ve ölüm oranına sahip ülkeler arasındadır.

Anglia Ruskin Üniversitesi’nde Physical Activity and Public Health’te okutman olan Dr. Lee Smith “Ortalama D vitamini seviyeleri ile 20 Avrupa ülkesindeki COVID-19 vaka sayısı ve özellikle de COVID-192un sebep olduğu ölümler arasında önemli bir ilişki bulduk” dedi.

“D vitaminin akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağladığı bildirilmiştir ve D vitamini eksikliği yönünden COVID-19 sebebiyle en çok zarar gören grup yaşlılardır.”

“Daha önceki bir çalışma, hastaneler ve bakım evleri gibi yerlerdeki yaşlıların %75’inin D vitamini eksikliğinin ciddi seviyelerde olduğunu bulmuştur. Farklı derecelerdeki COVID-19 hastalarında D vitamini seviyelerine bakarak özel çalışmaların yapılmasını tavsiye ediyoruz.”

Queen Elizabeth Hospital King’s Lynn Foundation Trust’ta üroloji uzmanı olan Petre Cristian Illie, “Bununla birlikte çalışmamızda sınırlamalar yoktur, çünkü her ülkedeki vaka sayısı, yapılan testlerin sayısından ve her ülkenin enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacıyla aldığı tedbirlerden etkilenmektedir. Son ve en önemlisi olarak, bağlantının nedensellik anlamına gelmediği unutulmamalıdır” dedi.

Kaynak:  sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Geleceğin Yapısal Malzemeleri: Elmas Kadar Sert ve Metal Gibi Şekillendirilebilir

Büyük cam koruyucuları ve ekranlarıyla akıllı telefonlar etkileyicidir ama ne yazık ki çatlama ve çizilmeye …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: