Çift Taraflı Dokunan Kumaş Sizi Hem Serin Hem de Sıcak Tutabilir

Çift Taraflı Dokunan Kumaş Sizi Hem Serin Hem de Sıcak Tutabilir

Bileşik malzeme, hangi yönde olduğuna bağlı olarak vücudun ısı kaybını hem bastırabilir hem de arttırır.

Yeni malzeme,eskimiş yönünü çevirirseniz sizi sıcak tutabilen, ancak içine çevrilirse sizi serinletebilen giysi tasarımı oluşmasına izin verir.

ABD’de ısıtma ve havalandırma toplam enerji tüketiminin %12’sini oluşturuyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise, aşırı sıcak ve soğuğun genellikle ölümcül olduğunu kanıtlıyor. Giyim, vücut sıcaklığını ayarlamak için basit bir alternatif sağlar ancak geleneksel tekstil ürünlerinin özellikleri sabittir halbuki  hava hızlı bir şekilde değişebilir.

Çift Taraflı Dokunan Kumaş Sizi Hem Serin Hem de Sıcak Tutabilir

Fotoğraf : Malzemenin özelliği ince bir bakır ve karbon katmanı arasına nano gözenikli polimer arasında sıkıştırılmış olmasıdır. Giyen kişiyi hangi
yönünü giydiğine bağlı olarak sıcak veya serin tutar. (Source: Hsu etal., Sci. Adv. 2017;3: e1700895

Sıcak bir vücut her zaman kızılötesi ışınım yayar. Koşullara bağlı olarak, bu insanın ısı kaybının %40 ile %60 arasında olduğunu açıklar. Vücudu soğutmak için tasarlanan malzeme bu emisyonu arttırmalıdır, buna karşın vücudu sıcak tutmak için tasarlanan malzeme yayınımı bastırmalıdır.

ABD’de Stanford Üniversitesindeki araştırmacılar, ışınımı verimli bir şekilde yayacak,  mikrometre ölçekli karbon tabakası ile birlikte, çok zayıf bir verici olan bakır katıyla birleştirilmiş çift katmanlı malzeme yarattılar. Bu çift katmanlının herbir yanını kızılötesi ışınıma karşı şeffaf olan ve nefes alabilen polimer nano gözenekli polietilen ile örttüler. Bakırın üstündeki polimer karbonu örten polimerin sadece yarısı kadar kalındır. Metalik taraf cilt gibi sıcak yüzeye baktığında, ısı iletkenlikle ince polimerden çift tabakaya kolayca geçerken, metalden karbona geçer ve çevreye yayılır. Metal etrafında döndürülmesiyle, daha kalın polimer ısı iletimini engeller ve metal yüzey tarafından kolayca çift katmana ulaşan ısı çok daha az yayılır.

Araştırmacılar sentetik cilt örneğinin sıcaklığı üzerinde çalıştı. Çıplak bırakıldığında,cildin kazak ve onun malzemeleri ile kaplanmıştı. Sıcak modda, malzemeler deriyi kazaktan daha sıcak tuttu; serin modda ise deriyi hemen hemen çıplak olduğu kadar serinletir. Baş araştırmacı Yi Cui, “Bizim için bir sonraki adım bu konsepti bir lif yapısına dönüştürmektir ki bu lifler insanların rahat hissedecekleri dokunmuş kumaşı yapmak için dokunabilsin.” diyor.

Çift Taraflı Dokunan Kumaş Sizi Hem Serin Hem de Sıcak Tutabilir

Fotoğraf : Yüksek-emisyon tabakası(solda) karbon kaplı nano gözenekli polietilenden yapılmıştır karbon kaplının taramalı elektron mikroskop görüntüsü onun kabarık ve gözenekli yapısını ortaya çıkarır ve bu da yayım kabiliyetinin arttırılması için bir avantajdır.(sağda) (Source:Hsu et al., Sci. Adv. 2017;3 e1700895)

Amerika, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Svetlana Boriskina “Bu güzel kavramsal bir fikirdir” demiştir. Ayrıca grup ısıtma ve soğutma için tasarlanmış ayrı malzemelerden oluştuğunu daha önceden açılakladığını anlatmıştır. “Bu nanoPe malzemesi geleneksel tekstil ürünleri kadar konforlu olduğunu düşünmüyorum” ve “ancak bu gelecekte muhtemelen geliştirebilir. Önemli olan bu iki işlevsilliğin bir araya getirilmesini mümkün olduğunu göstermektir.” dedi.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

CRISPR Biyoteknolojisi, COVID-19 Test Pazarını Sarsacak!

Şu ana kadar 170’den fazla COVID-19 tanı testine ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) acil …