Çimento ve Beton Endüstrisini Karbondan Arındırmak için İnovasyon Mücadelesi Başlatıldı

Çimento ve Beton Endüstrisini Karbondan Arındırmak için İnovasyon Mücadelesi Başlatıldı

Küresel Çimento ve Beton Birliği (GCCA), girişimciler ile endüstri arasında ortaklık kurarak çimento ve beton üretiminde düşük karbonlu teknolojilerin hızlandırılmasına yardımcı olmak için bir program başlattı.

İnovasyon mücadelesi,girişimcileri ve sektörü bir araya getirerek yeni teknolojiler geliştirmeyi amaçlıyor. Zorlu alanlar arasında karbon yakalama, kalsinasyon, inşaat tedarik zincirinde karbon kullanımı ve iyileştirilmiş beton geri dönüşümü yer alıyor.

GCCA, girişimcilerin başarılı olmasına yardımcı olan dünya çapında bir ağ olan Techstars ile ortaklık kurdu ve daha sonra GCCA üye şirketleri ile ortaklık kuracak girişimleri seçti. Endüstri şirketleri, sektörü dekarbonize etmeye yardımcı olacak teknolojilerin ticarileşmesini sağlamak için iletişim ağlarını, deneyimlerini, tesislerini ve potansiyel yatırımlarını kullanacaklar.

GCCA Çimento Direktörü ve inovasyon lideri Claude Loréa “Dünyanın dört bir yanından girişimcileri, araştırmacıları ve yenilikçileri, beton ve çimentonun karbonsuzlaştırılmasında en zorlu alanları ele almak için bizimle çalışmaya çağırıyoruz. Techstars’ın yardımıyla, sektörün sürdürülebilir dönüşümini hızlandırabileceğini umduğumuz dış inovasyonu sektör uzmanlığıyla eşleştirmeyi dört gözle bekliyoruz.” diyerek çağrıda bulundu.

Bu mücadele, aynı zamanda Küresel Çimento ve Beton Araştırma İletişim Ağı’na da liderlik eden GCCA inovasyon programı Innovandi tarafından yürütülecektir.İletişim ağında, 40 dünya çapında bilimsel ve akademik kurumun yanı sıra 30 endüstri ortağı içeriyor.

GCCA CEO’su Dinah McLeod şunları söyledi: “Beton, sudan sonra gezegende en çok kullanılan malzemedir. Üyelerimiz, endüstrinin operasyonlarının ve ürünlerinin CO2 ayak izini azaltmayı ve 2050 yılına kadar karbon nötr beton tutkumuzu yerine getirmeyi taahhüt ettiler. Bununla birlikte, bu iddialı hedef, betonu nasıl ürettiğimiz, kullandığımız ve geri dönüşüm şeklimizde önemli ve karmaşık değişiklikler gerektirecektir. Yeni çimento ve beton kimyalarından fırın teknolojilerine, klinker üretimine ve karbon yakalamaya kadar her aşamada bu yenilik çok önemli olacaktır. Bu açık meydan okuma ile iklim acil durumuyla mücadele etmek için endüstri dışından en iyi zihinlerin yaratıcılığını getirdiğimizden emin olmamıza yardımcı olacaktır.”

Kaynak: thechemicalengineer.com

265 Kez Okundu

Cansu Gülbay

1994 Elazığ doğumluyum. Kimya mühendisiyim. Fırat Üniversitesi Kimya Mühendisliği Temel İşlemler Ve Termodinamik Anabilimda yüksek lisans yapmaktayım.Kendimi kişisel olarak sürekli geliştirmeye calışan ve mühendislik dısında sanata da ilgi duyan biriyim. Sektörümle ilgili gelişmeleri daha yakından takip edebilmek, Türkçe kaynak oluşturmak ve edindiğim bilgileri size aktarmak için İnovatif Kimya Dergisi ekibindeyim.İlgi alanlarım olan hibrid membranlar, biyokompozit filmler, biyopolimerler, ilaç kimyası, yeşil kimya, ayırma ve saflaştırma konuları ağırlıklı olmak üzere haber çevirilerim yayınlanacaktır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!