Çinli Bilim Adamı ‘Dünyanın Genetik Olarak Düzenlenmiş İlk Bebeklerini’ Yarattığını İddia Ediyor

Çinli Bilim Adamı'Dünyanın Genetik Olarak Düzenlenmiş İlk Bebeklerini' Yarattığını İddia Ediyor

Çinli araştırmacı, dünyanın genetik olarak düzenlenmiş ilk bebeklerini yarattığını iddia ediyor.DNA, yaşam planını yeniden yazabilecek güçlü ve yeni bir araçla değiştirdiğini söylüyor.

ABD’li bir bilim insanı, Çin’deki çalışmaya katıldığını söyledi, ancak bu tür gen düzenlemeleri ABD’de yasaklandı çünkü DNA değişiklikleri gelecek nesillere geçebilir ve diğer genlere zarar verme riski vardır.Bazı bilim insanları deneyin güvenli olmadığını düşünüyor ve Çin raporunu insan deneyi olarak kınıyor.

Araştırmacı He Jiankui of Shenzhen, doğurganlık tedavileri sırasında yedi çift için embriyoları değiştirdiğini, bunun sonucunda bir hamilelik yaptığını söyledi. Amaç, kalıtsal bir hastalığı tedavi etmek ya da önlemek değil, ancak az sayıda insanın doğal olarak sahip olabileceği bir özellik bahşetmek , HIV, AIDS virüsü ile gelecekteki olası enfeksiyonlara karşı koyabilme yeteneği olduğunu söylüyor.

Kendisinin iddiasının bağımsız bir onayı yoktur ve başka uzmanlar tarafından inceleneceği bir dergide yayınlanmamıştır. Başbakan, Hong Kong’da Pazartesi günü başlayacak olan gen düzenleme konulu uluslararası konferansın düzenleyicilerinden birine ve daha önce Associated Press’le yaptığı röportajlara bunu  açıklamıştır.

Kaynak : telegraph.co.uk

502 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!