Çinli Kozmetik Firması, Asyalı Cilt Hücreleri Kullanarak Başarıyla 3D Cilt Baskısı Yaptı

Bitiş çizgisine giden yarış çok açık, en azından 3D biyolojik baskı açısından durum böyle. Biyoteknoloji firmalarının hepsi 3D baskılı kalp ve böbrekten 3D baskılı cilde kadar her şeyi üretmek için bir ilk olmaya çalışıyorlar. Son zamanlarda Çinli bir araştırma ekibi, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 3D baskılı gerçek bir cilt yapabileceklerine inandıklarını söylüyor. Fakat Çin’deki başka bir firmadaki araştırma ekibi sadece kendilerinin hali hazırda bunu üretmiş olduklarını değil, dünyada ilk kez başarıyla 3D baskılı Asyalı cildi de başarıyla ürettiklerini söylüyorlar. Bu önemli bir konu, çünkü Kafkasyalı ve Asyalı ciltlerin arasındaki doku ve yapı farklılıkları kendilerine fazlasıyla özgü. Çin’deki en büyük kozmetik firmalarından biri olan Şangay menşeili JALA Group’un, tamamen Asyalı kadınlara uygun kozmetik ürünleri geliştirmeye yönelik bir misyonu var.

Cilt karakteri, çevre, beslenme, hava kirliliği ve güneşe maruz kalma gibi faktörlerden etkilenir. JALA Group’un müşterilerini güvenilir ve konforlu hissetirebilmek için insanlığın erdemini doğanın güzelliği ile kombinasyonundan oluşmuş bir felsefesi var. Firma’nın felsefesine göre, JALA Group, bu kültürel grubun ihtiyacı olan güzelliğe adanmış bir araştırma ve geliştirme (AR-GE) merkezi kurdu. Bu AR-GE ekibinin son zamanlardaki çok önemli projesi de biyolojik baskı teknolojisini ilk Asyalı cilt modelini oluşturmak için kullanmasıydı.

Çin’den ve Fransa’dan gelen biyomateryal bilim insanları, hücre biyologları, farmasötik bilim insanları, mühendisler ve yenileyici tıpla ilgilenen bilim insanlarının oluşturduğu ekip, emin olmak için neredeyse 100 deney yaptı. JALA Group partneri Fransa menşeili Bearskin Creations, projeye kendine has, geliştirilmiş ve farklı 3D cilt modelleri yaparak katkıda bulundu. O esnada, Lab Skin Creations, son birkaç yılı, cilt dokularını 3D biyolojik baskı ile yapay ortamda bozmasına izin veren, kendi patentli biyomürekkep teknolojisini geliştirmekle harcadı. JALA Group, 3D biyobaskılı cildi Asyalı cilt modelleriyle başarıyla üretmek için, 3D cilt modellerini ve biyomürekkep teknolojisini faydalı hale getirdi.

Jala AR-GE merkezi, Asyalı cilt hücrelerinin 3D modellerini, geliştirilmiş histoloji ve hücre teknolojileri kullanarak kültüre etmiştir. Bozulmuş modellerin mükemmel biyolojik özellikleri vardır ve dermis, epidermis ve bazal membran içeren tamamlanmış bir yapı özelliği taşır. Çoğunlukla, 3D baskılı ciltler yanık kurbanlarına yardım amaçlı kullanılan bir şey olarak düşünüldüğünde, biyobaskılı cildin bu yeni gelişmesi, organik materyallerin fonksiyonel testi yönünden firmanın AR-GE kapasitesini arttıracaktır. Bu doğru: Bu yenilikçi metot, diğer 3D baskı araştırmacıları bunu indirgemek için hali hazırda çalışıyorlarsa da, hayvanlar üzerinde yapılan testlere bir alternatif olarak kullanılabilir. JALA Group’un başarısı, özellikle Asyalı müşterilerinin cilt kimyasına yönelik kozmetik ürünlerinin üretilmesi ve test edilmesi için hayati önem taşıyor.

Kaynak : 3dprint.com

678 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!