CO2 Geri Dönüşümü için Ekonomik Katalizör

Fotoğraf : Araştırmacılar deneylerini bu elektroliz hücresinde yaptılar. Kaynak : RUB, Marquard

Karbondioksit geri dönüşümü için bir katalizör olan Mineral pentlandit ayrıca, değerli metal katalizörlere karşı düşünülebilir bir alternatif olabilir. Pentlandit daha önce hidrojen üretimi için bir katalizör olarak biliniyordu. Araştırmacılar uygun bir çözücü ekleyerek, karbondioksidi karbon monoksite dönüştürmek için başarılı bir şekilde kullanılabileceğini keşfettiler. Şu an söz edilen madde kimya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir kaynak malzemedir.

Karbondioksit geri dönüşümü için bir katalizör olan Mineral pentlandit ayrıca, değerli metal katalizörlere karşı düşünülebilir bir alternatif olabilir. Bu, Oberhausen’deki Ruhr-Universität Bochum (RUB), Fritz-Haber Enstitüsü ve Berlin’deki Fraunhofer Umsicht’ten araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmanın sonucudur. Pentlandit daha önce hidrojen üretimi için bir katalizör olarak biliniyordu. Araştırmacılar uygun bir çözücü ekleyerek, karbondioksiti karbon monoksite dönüştürmek için başarılı bir şekilde kullanabildiklerini keşfettiler. Şu an söz edilen madde kimya endüstrisinde yaygın bir kaynak malzemedir.

Bochum’daki İnorganik Kimya I Başkanı Dr. Ulf-Peter Apfel başkanlığındaki araştırma ekibi, bulgularını meslektaşları ile birlikte 5 Kasım 2018 tarihli Kimya Bilimi dergisinde açıkladı.

CO2 Dönüşümü Hidrojen Üretiminin Yerini Alıyor

Ulf-Peter Apfel “CO2‘nin kimya endüstrisi için değerli kaynak materyallere dönüştürülmesi, iklim değişikliği ile mücadelede ümit verici bir yaklaşımdır” diyor. “Ancak, şu anda CO2 azaltımı için pek çok ucuz ve hazır katalizör tanımıyoruz.” Üstelik, potansiyel olarak uygun katalizörler temel olarak başka bir kimyasal reaksiyonu, yani hidrojenin sentezini kolaylaştırır – bunlara pentlandit dahil. Bununla birlikte, araştırmacılar bu minerali bir CO2 katalizörü haline başarıyla dönüştürdüler.

Pentlandit’ten elektrotlar ürettiler ve hangi şartlar altında yüzeylerinde hidrojen veya karbon monoksit üretiminin gerçekleştiğini analiz ettiler. Ulf-Peter Apfel, “Belirleyici faktör elektrot yüzeyinde su bulunmasıydı” diye özetliyor. Çok fazla su reaksiyonu hidrojen üretimine, biraz da su karbon monoksit üretimine doğru kaydırdı. Araştırmacılar su içeriğini ayarlayarak, böylece karbon monoksit ve hidrojen karışımları üretebildiler. Apfel, “Bunun gibi sentetik gaz karışımları kimya endüstrisinde çok önemli bir rol oynamaktadır” diyor.

Kararlı Katalizör

Pentlandit demir, nikel ve sülfürden oluşur ve hidrojen üreten hidrojenazlar gibi doğada oluşan katalitik olarak aktif enzim merkezlerine benzer. Apfel, “Bu mineralin büyük bir avantajı, endüstriyel emisyonlarda ortaya çıkan ve birçok katalizöre zehir olan diğer kimyasal bileşiklerle karşılaştığında sabit kalmasıdır” dedi.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
About Dicle Oğuz

1995 yılı Batman doğumlu. 2014 yılında İstanbul’da lise öğrenimini bitirip aynı yıl Anadolu Üniversitesi Kimya bölümüne yerleşti. Hazırlık eğitimini bitirdikten sonra lisans eğitimine başladı. 2015-2017 yılları arasında üniversitenin tiyatro klübünde aktif olarak oyunculuk yaptı.Festivaller dahilinde bir çok oyunda yer aldı. Avrupa Gönüllülük Derneği’nde yönetim kurulunda bulundu ve yazmanlık görevini üstlendi.Kimyanın farklı alanları ile ilgili bilgi birikimi ve tecrübe edinmek amacı ile Mart 2018’de İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldı. Halen Anadolu Üniversitesi’nde eğitimine devam etmektedir

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend