Çok Zeki Olmalısın: Doktora Kuruntusu

Çok Zeki Olmalısın: Doktora Kuruntusu

Çok akıllı olmalısın, yazar Karin Bodewits’in Birleşik Krallık’ta University of Edinburgh’da doktora öğrencisi olarak geçirdiği zamanın yarı otobiyografik bir eseridir.

Yeni bir doktora pozisyonunun ilk heyecanlarından ve akademik başarı hayalinden yola çıkarak, Karin ‘in hızlı bir şekilde yaşadığı  hayal kırıklığı yaşaması ve akademik hayatın gerçeği ile başa çıkmak zorunda kalması dikkat çekici idi…. Kitap, bir lisansüstü öğrencisinin tamamlaması için  verdiği mücadeleyi ,günlük  denemeleri hakkında oldukça dürüstçe  yazılmıştır ve laboratuvardaki bazı yaşam kalıplarını parçalamak için uzun bir yol kat etmeyi konu alıyor. Kahramanımız, akademinin, yeryüzünü sarsan keşifler yapan muhteşem insanlardan  oluşan mükemmel bir ekip olmadığını keşfeder. Bunun yerine, ego merkezli bir denetçi tarafından dikte yönetilen ve sadece güvence altına alabildikleri fonlardan (veya eksikliklerinden ) etkilenen bir laboratuvarda kendisine göre ,anlamlı sonuçlara yönelik verdiği bir savaştır.

Kitap, akademik hayatta da olan  kirlilikleri, laboratuvar arkadaşları arasındaki gergin ilişkileri ve bu  baskıda çiçek açabilecek yoğun dostlukları da konu alır. Yine de komiktir ve öğrencilerin  parti hikayeleri, üniversite kentinde ve enteresan kişiliklere sahip  akranların aralarında oluşan bağları konu eder , bu  da durumu oldukça hafifletmektedir.

”Karin’le arada ,  oldukça ortak bir köprü bulunduğunu  gördüm ve yaşadığım sorunları kendi zamanımdan bir kesitmiş gibi bir kimya laboratuvarı’nda gördüm. Sanırım bir çok kimya doktora öğrencisi bu kitapta kendisini bulacak… Karin, nihayetinde doktorası  geçtiğinde ve akademik alandan kurtulduğunda fiziksel olarak kendimi rahatlamış  hissettim. Hikaye etkileyici ve yolun her adımında kendimizi de  onu da kahramanımızmış gibi hissettim.”

Kitap ayrıca akademik hayatın kültür, kargaşa ve hayatın olağandışılığıyla  ilgili gerçekleri hakkında ciddi bazı sorular ortaya atıyor. Belki , akademik araştırmalar dünyasının karşı karsıya olduğu sorunları ele almak Karin  gibi doktora  öğrencileri için yol gösterici olmuştur.

Sorunlara ait çözüm bulmaya başlamanın tam da zamanı gelmiştir.

Kaynak : chemistryworld.com

229 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!