Corona Virüse Karşı İlaç Umudu Olan Molnupiravir’in Sentez Prosedürü Kısaltıldı!

Corona Virüse Karşı İlaç Umudu Olan Molnupiravir’in Sentez Prosedürü Kısaltıldı!

Fotoğraf: SARS-CoV-2 enfeksiyonu ile mücadelede, antiviral ilaç adayı için ileri klinik çalışmalar sürdürülüyor.

Kimyagerler, araştırılmış antiviral bileşik Molnupiravir’i yalnızca üç adımda %69 toplam verim ile sentezlemek için çevre dostu bir yol geliştirdiler. Onlar, çalışmayı ChemRxiv’de  (2020, DOI: 10.26434/chemrxiv.13472373.v1) raporladı, henüz uzmanlar tarafından incelenmeye tabi tutulmadı.

Daha önce EIDD-2801 olarak bilinen Molnupiravir, hücrelerde bulunan SARS-CoV-2’yi öldürür. Şu anda insanlardaki COVID-19 ile mücadelede olan etkinliğini test etmek için faz 2/3 klinik denemeleri üzerine çalışılıyor. Bugüne kadar, COVID-19’u tedavi etmek için kullanılan aynı zamanda ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden tek onay alan antiviral, Gilead Sciences ilaç şirketinin Veklury (Remdesivir)’sidir, ancak kullanımı damardandır. Molnupiravir hap şeklinde alınabilir, böylece onaylanırsa ayakta tedaviyi mümkün kılabilir.

Mayıs 2020‘de. Merck&Co. Molnupavir geliştirmek için Rigdeback Biotherapeutics ile bir iş birliği duyurdu. O sırada, raporlanan bileşiğin yapımı için oluşturulan prosedür, ribozun üridine 4 aşamalı dönüşümüyle birlikte toplamda 10 adımdan oluşturuldu. Bu sürecin toplam verimi %10’dan daha az olarak raporlandı.

Merck’in Patrick S. Fier liderliğindeki kimyagerler, daha hızlı bir rota geliştirdi. Bir enzimin yardımıyla ribozun birincil alkolünü bir izobütil estere dönüştürdüler. Daha sonra urasili şeker üzerinde uygun bir konuma getirmek amacıyla yeni bir biyokatalitik kaskad reaksiyonu kullandılar. Son olarak, urasilin bir parçasının karbonillerinden birini bir oksime titizlikte dönüştürdükten sonra Molnupiravir sentezlenmiş oldu. Araştırmacılar, yeni üç adımlı prosedürün onaylanmasıyla, bileşiğin büyük miktarlardaki tedariğinin kolaylaşacağını söyledi.

Kaynak: acs.org

335 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!