Covid-19’a Karşı Yeni Önlemler: Termoplastik Polimerler için Antimikrobiyal Katkı Maddesi

Covid 19a Karşı Yeni Önlemler Termoplastik Polimerler için Antimikrobiyal Katkı Maddesi

İsviçre’de yerleşik SANITIZED AG firması, polimerleri çok çeşitli mikroorganizmalara karşı uzun süre koruyan, yüksek sıcaklığa dayanıklı bir Sanitized® BroadTect markalı ürün geliştirdi. Ürün, geniş spektrumlu, gram pozitif ve gram negatif bakterilere, küf ve mantarlara, mayalara ve hatta alglere karşı koruma sağlıyor.

Termoplastik İşleme Yöntemlerine Uygun

BroadTect portföyündeki bu yeni ürün, ekstrüzyon veya enjeksiyonla kalıplama gibi termoplastik işleme yöntemleri için uygundur. Ürün, hava koşullarıyla yaşlanma  sonrasında bile etkili olan uzun vadeli bir antimikrobiyal korumaya sahiptir. Ayrıca yüzeylerde iyi antiviral etkinlik de gösterdiği de kanıtlanmıştır.

Normal olarak, her antimikrobiyal aktif maddenin belirli ve sınırlı bir etkinlik yelpazesi vardır. SANITIZED araştırmacıları, bir dizi test yaparak, özel olarak seçilmiş aktif maddeleri, etkinlik bölgelerini sinerjik olarak tamamlayacak bir şekilde birleştirmeyi başardılar. Sonuç olarak, bakteri, küf, maya ve alglere karşı kapsamlı, dayanıklı antimikrobiyal koruma sağlayan bir ürün ortaya çıktı.

Sıcaklığa dayanıklı olan bu antimikrobiyal katkı maddesi, ekstrüzyon işleminde veya enjeksiyonla kalıplamada kullanılan PE, PP, TPU, EVA, PVC gibi çoğu termoplastik polimerler ve de EPDM, NBR, SBR gibi kauçuklar için uygundur. Yaygın olarak kullanılan katkı maddeleri ile de uyumlu olduğu için çok sayıda uygulamada kullanılabilir.

Mikrobiyal Saldırganlara Karşı Yüzey Koruma Sağlar

Çok yönlü ürün, polimer yüzeyleri korur. Gözenekli ve çatlak bekleme odası oturma yerleri, koruyucu tentelerde yırtılma, buzdolabı köşelerinde mantarların neden olduğu hasar ve renk bozulması, duş perdelerinde yapışkan bir film: bu tür istenmeyen durumlar sadece yetersiz bakım veya temizlik önlemlerinin sonucu değildir, bunlardan bakteri, küf veya yosun gibi mikroorganizmalar sorumludur. Polimerleri kolonize ederler, yüzey yapılarını tahrip ederler veya arkalarında kaygan bir biyofilm bırakırlar. Contaların, filtrelerin veya diğer endüstriyel uygulamaların işlevselliğindeki hasarın ciddi ve maliyetli sonuçları olabilir (2).

Yeni ürün ise, sürekli yıkama ve aşınma koşullarında bile polimer yüzeylerde mikrobiyal saldırganlara karşı koruyucu etkisini sürdürür. Özellikle mutfak gereçleri, kaplar, filtreler, contalar, ambalajlar veya brandalar için faydalıdır.

Koronavirüs salgını nedeniyle artan hassasiyet, kamusal alanlarda hijyenin önemini önemli ölçüde artırdı, bu nedenle, SANITIZED AG Ürün Müdürü Christine Niklas, geniş kapsamlı antimikrobiyal korumaya sahip bu yeni ürün için büyük bir pazar görüyor. “Özellikle kamusal alanlarda, toplu taşıma araçlarında veya okullarda kullanılan plastik malzemeler – kapı kolları, anahtarlar, elektrik düğmeleri, sandalyeler, trabzanlar, zeminler veya sıhhi malzemeler – bu ürünle birlikte işlenerek imal edildiğinde geniş kapsamlı antimikrobiyal koruma sağlanabilir.” (3)

Christine Niklas bu ürünün özelliklerini şöyle özetliyor: “Polimerler için geliştirdiğimiz bu yeni ürün ile polimer endüstrisine, herhangi bir mikroorganizmaya karşı kapsamlı, uzun ömürlü antimikrobiyal koruma sağlayan yenilikçi, çok yönlü, tam korumalı bir katkı maddesi kazandırıyoruz. Polimer yüzeyler hijyenik olarak korunur, koku emisyonları ve leke oluşumu önlenir. Polimerleri mikroplardan korumak, aynı anda hem hijyen yönetimi hem de malzeme koruması sağlamak anlamına geliyor.”

Kaynak: polymer-additives.specialchem.com

1- https://www.spinner-group.com/images/content_news/2020/SPINNER_corona-hinweis.jpg

2- Sanitized® BroadTect boasts broad-spectrum protection against microbes – SANITIZED AG – Swiss antimicrobial expertise since 1935

3- https://www.sanitized.com/wp-content/uploads/2021/02/SAN_PI_Broadtect_EN.pdf

687 Kez Okundu

Nil Sırımoğlu

Ege Üniversitesi, Kimya Fakültesi, Biyokimya ve Mühendisliği Bölümü 1981 mezunuyum. 1983'de Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Kimyası dalında master programını tamamladıktan sonra, Petkim-Aliağa'da iş hayatına başladım. 25 yıl Petkim Kalite Kontrol ve Teknik Servis Müdürlüğünün Genel Kimya Laboratuvarlarında İçme suyu, atık su analizleri, daha sonra Polimer Laboratuvarlarında hammadde-ürün kalite kontrolü, polimer tanımlama testleri, teknik servis, müşteri talep ve şikayetlerinin değerlendirilmesi gibi çeşitli birimlerde görev aldım. Çok yorucu, ağır koşullarda, her türlü kimyasalla muhatap, ama keyifli bir iş yaşamım oldu. Doya doya kimyaya, teknolojiye bulaştım. Her yıl lise ve üniversitelerden gelen stajyer öğrencilerimizin eğitimi de ayrı bir renk katardı. Biz de ISO 9000, Akreditasyon, Zaman Yönetimi, İlk yardım, Teknik Emniyet, cihaz kullanımları, bilgisayar vb bir çok eğitimler aldık. Bilgisayar deyince, ilk yıllarda koca binada az sayıda masaüstü bilgisayar vardı. DOS' ta, o kara ekranlarda sırayla çalışırdık diye hatırlıyorum. Windows işletim sistemi sonradan çıktı. İş arkadaşlarımla iyi bir ekiptik. Spektroskopinin babası, değerli hocam Prof. Dr. Şeref Güçer'in hep aklımda olan şu sözlerini yaşamım boyunca ilke edindim. "Tek başımıza hiç bir şeyiz, ekibimizle varız!" Bir de en bezgin olduğum dönemlerde Prof. Dr. Gürel Nişli hocamızın yaşam enerjisini hatırlamak bana hep ışık olmuştur. İş hayatımı noktaladıktan sonra mesleğimi erteleyerek ailemle emekliliğin tadını çıkarmayı seçtim. On yılı geçmişiz. Kimyayı nasıl da özlemişim. Epeydir İnovatif Kimya Dergisini takip ediyorum. Gençlerin ev-okul- iş yaşamlarından kalan dar vakitlerinde dergi için nasıl fedakarca çalıştıklarını, ne muhteşem yazılar paylaştıklarını görünce, ben de katkıda bulunmaya karar verdim. Benim için de keyifli bir çalışma olacak. Yeni aramızdan ayrılan değerli Prof. Dr. Osman Yavuz Ataman hocamızın dediği gibi… MADEM GELDİK DÜNYAYA, ÇALIŞALIM KİMYAYA". 100 yaşına kadar tüm yaşamını kimya bilimine ve ülkesine adamış olan, Hocaların hocası Prof. Dr. Ali Rıza Berkem'i de saygıyla analım. Bu dünyadan iz bırakarak geçmiş, bilime ve insana gönül vermiş, değerli bilim insanları, hepsi ışıklar içinde olsunlar...

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!