COVID-19’da Yeni Bir Gelişme: Kanadalı Biyoteknoloji Şirketi, Faz 3 COVID-19 Oral Tedavi Denemelerine Başlama Aşamasına Geldi!

COVID 19da Yeni Bir Gelişme Kanadalı Biyoteknoloji Şirketi Faz 3 COVID 19 Oral Tedavi Denemelerine Başlama Aşamasına Geldi

2 Eylül tarihinde, Kanadalı biyoteknoloji şirketi Pulmonem Inc., COVID-19’u tedavi etmek amaçlı oral ilacı test etmek adına Faz 3 klinik denemelerine başlamak amacıyla Health Canada’nın onayını aldı.

Pulmonem olarak adlandırılan tedavi, aşı ihtiyacını ortadan kaldırmaz,halihazırda hala aşı ihtiyacı mevcut, fakat virüse karşı bağışıklık tepkilerinin gücünü,boyutunu azaltarak hastaneye kaldırılması gereken,ağır hasta da diyebileceğimiz COVID-19 hastalarının sayısını bir boyutta azaltabilir.

Fon toplamak ve denemeleri ilerletmek adına yardım bulmak amacıyla McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi Araştırma Enstitüsü (RI-MUHC) ile ortaklık kuruldu. Pulmonem Inc., denemenin başarılı olması halinde ilacın 2020 yılı sonuna kadar dağıtıma hazır hale geleceğini açıkladı.

Pulmonem Inc., kuruluş amacı COVID-19 pandemisidir ve  Mart 2020’de kurulmuştur. Pulmonem Inc.’in kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Dr. Houfar Sekhavat, alınan bu onayı virüse karşı en savunmasız olanlar adına bir ilerleme olarak görmekte.

Bu ilaç, HIV hastalığına sahip hastalarda sıtma  ve uzun süreli enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan anti-enflamatuar ilaç olan Dapsone’un tekrardan kullanılmasıyla geliştirildi. RI-MUHC tarafından destek gören Faz 3 denemesi, ilacı Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan 2.000 COVİD’li hastada test edecek. Randomize deneme süreci, McGill Üniversitesi’nde Transnational Research in Respiratory Diseases Programının bir üyesi ve profesör olan Dr. Jean Bourbeau tasarlanmıştır.

Hastalar için, önceden bulunan ilaç Dapsonunun tekrardan formüle edilmesi, maliyetlerin azaltılması ve tedaviye daha fazla erişilebilirlik anlamına gelebilir. Pulmonem Inc.’in en büyük Dapson üreticilerinden biriyle yaptığı sözleşme, ilaçla yapılan tüm tedavi sürecinin hastalara 52 dolara mal olacağı anlamına geliyor. Klinik denemeler başladığında, iyi bilinen bir ilacın yeniden formüle edilmesi olduğundan, Pulmonem kullanımının güvenlik riskleri de minimum olacaktır.

The McGill Tribune ile röportajda Bourbeau, “Yeni bir ilaç denemeye başladığınızda, yan etkileri öğrenmek için milyonlarca hasta gerekmektedir” dedi. “Ancak güvenlik durumunu bildiğimizde, hangi hastalarda ilacı kullanmanın güvenli olduğunu biliyoruz.”demiştir.

Pulmonem, FAZ 3 testine başlamak için onay aldı fakat, pandemi şartlarında bir klinik araştırma düzenlemek oldukça zor. Hastalarla teması en aza indirmek için çalışmayı uzaktan yürütmek, ileri teknoloji, meslektaş incelemeleri ayrıca ek finansman gerektirmektedir.

Sekhavat, şu sözleri söylemiştir: “Fikirlerin her zaman büyük ilaç şirketlerinden gelmemesi önemlidir, özellikle de Dr. Bourbeau gibi uzmanların önderlik ettiği başlangıç projelerimiz olduğunda”.

İlaç şirketlerinin kar amacı güderek COVID-19 tedavilerine ve aşı araştırmalarına yönelik yatırım yapma fırsatı, bulgularının ve keşiflerinin kalitesine ilişkin endişeleri arttırdı. Ancak Bourbeau, akademik kurumlarla ortaklığı, yürütülen araştırmanın sıkı standartlarının korunmasını sağlamanın bir yolu olarak görmekte.

Bourbeau devamında bu görüşünü destekleyen şu ifadelerde bulundu: “Araştırma kalitesi, acil durumlarda daha önce bir sorun teşkil etmekteydi”.Bence sektörden ayrı olan akademik merkez, insanların yeni tedavilerin güvenliğinden ve etkinliğinden ödün vermemesini sağlamak için bu kaliteyi sağlayabilir.”

Hu konuşmasında şunları söyledi : “Özellikle koronavirüs hakkında toplulukta çok fazla yanlış bilgi olduğu için, McGill’in tedavilerin gelişimini desteklemek için adımlar attığını bilmek önemlidir” dedi.

Denemeler başlamadan önce ek finansmana gerek duyulsa da, Sakhavat, McGill’in Pulmonem Inc. kuruluşuna desteğinin, denemenin sonuçları başarılı  ya da başarısız olsun, McGill ve bir bütün olarak Kanada sağlık araştırması için önemli etkileri olacağını açıkladı.

Sakhavat şu ifadelerde bulundu: “RI-MUHC ve Dr. Bourbeau küçük bir Kanadalı girişimini desteklemek için vizyonerdi”. “Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biriyle ilişkili olmak şirketimiz için büyük bir başlangıçtır, ancak aynı zamanda RI-MUHC’yi sektördeki en iyi liderler olarak yerleştirir.”

Kaynak : mcgilltribune.com

548 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!