Daha Etkili Elektronik Cihazalara Doğru Yönelen Bilgiler

Daha Etkili Elektronik Cihazalara Doğru Yönelen Bilgiler

Tulane Üniversitesi liderliğindeki bir takım araştırmacı tarafından yeni bir keşif, bir gün daha enerji verimli bilgisayarlar, televizyonlar, cep telefonları ve diğer elektronik cihazlara yol açabilecek temel bilgileri geliştirmektedir.

Araştırmacıların yeni bir manyetik topolojik yarı metalin keşfi Nature Materials dergisinin son baskısında yer alıyor.

Tulane ekibini fizik profesörü Zhiqiang Mao, Tulane Bilim ve Mühendislik Fakültesi 2017 için üstün araştırmacı tarafından yönetildi.

Mao’nun araştırması, süper iletkenler, manyetik ve topolojik malzemeler gibi kuantum materyalleri üzerinde yoğunlaşır, özellikle iPhone’larda ve diğer cihazlarda transistörlerin küçülmesi nedeniyle elektronik cihaz enerjisini artırmak için daha iyi yolların gerekliliğine yanıt olarak gerçekleştirildi. Topolojik yarı metaller maddenin yeni bir kuantum durumunu gösterir.

Mao, “Topolojik malzemelerin yeni keşifleri – yeni bir kuantum materyal sınıfı – enerji tasarruflu elektronik cihazlar için büyük bir dayanak oluyor” dedi.,

Aydınlık oluşturan foton taneciklerinin benzer özelliklerine sahip, kütlesiz gibi davranan elektronları taşıyan akımın bulunduğu materyaller olarak adlandılır.

Mao, ”Sonuç, topolojik yarı metallerin etkileyici özelliklerinin temel anlayışını geliştirmesi beklenir.”dedi.

Mao ek olarak, Tulane’den bilim adamları, araştırmacı yardımcı profesör Jin Hu, yardımcı profesör Jiang Wei, mezun öğrenciler Jinyu Liu, Yanglin Zhu ve ziyaret eden bilim adamı Gaufeng Cheng’in çalışmada yer aldığını belirtti.

Araştırmada diğer çalışanları,  Louisiana Eyalet Üniversitesi, Oak Ridge Ulusal Lab, Tallahassee’deki Ulusal Yüksek Manyetik Alan Laboratuarı ve Florida Eyalet Üniversitesi ve Los Angeles, New Orleans Üniversitesi kapsıyor.

Çalışma, diğerlerinin yanı sıra Ulusal Bilim Vakfı ve Louisiana Yönetim Kurulu tarafından desteklendi.

Kaynak: sciencedaily.com

624 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!