Deniz Kuşları Kokularını Çok Sevdiği İçin Kirli Plastik Yiyor

deniz-kuslari-kokularini-cok-sevdigi-icin-kirli-plastik-yiyor

Çalışmalar, plastik enkazın alg yetiştirdiğini ve bu da alglerin büyüleyici aromasıyla kimyasal ürettiğini gösteriyor.

Kuşlar deniz çevresini kirleten plastikleri yediğinde, kilo konusunda çeşitli sağlık sorunları yaşarlar. Araştırmacılar, neden standart yiyecek gibi görünmeyen okyanus plastiklerinin hayvanları bu kadar çektiğini merak ettiler.

Davis Üniversitesi, California Üniversitesi’nde Gabrielle A. Nevitt ve Matthew S. Savoca tarafından yönetilen bir ekip, okyanus yüzeyinde yüzen plastiklerin kolayca dimetil sülfür üreten yosunlarla kirlendiğini bildiriyor.

Procellariformes ve albatros türündeki kuşlar dimetil kokusunu,  yakınlarda beslenme açısından zengin yiyeceklerin bulunduğunu gösteren bir akşam yemeği işareti gibi alırlar. Bu yüzden okyanus çevresindeki kirli plastiklerin yaydığı dimetil kokusunu alırlar ve onu tüketmek üzere yemeğe çekilirler.

Araştırmacılar, yaygın plastik polimerlerden yapılan 4-6 mm çaplı plastik boncukları, yani yüksek yoğunluklu polietilen, düşük yoğunluklu polietilen ve polipropileni test etti. Plastik enkaz ve alg filmleri okyanus suyunda depolandıktan sonra,  bir ay içinde kuşların algılama eşiğinden birkaç kat daha büyük düzeylerde dimetil sülfür aroması geliştirdi. Araştırmacılar sonuçları değerlendirirken  “tüketici plastiğinin zehirli boya özelliklerini artırmak da dahil olmak üzere yapılan testler iyileştirme stratejilerine işaret ediyor” dedi ve diğer deniz organizmalarınında diğer deniz organizmalarınında akşam yemeği olarak dimetil sülfür tercih ettiğini söyledi.

Kaynak : acs.org

Haberi Çeviren : Zehra Oruç

Üniversite : Mersin Üniversitesi (Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Mühendisliği

Mail : z.oruc3363@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

Okumanızı Öneriyoruz

Tekstil Tabanlı Kompozitler Geleceğin Uzay Mühendisliğini Dokuyabilecek

Fotoğraf: Örgü makinesi. Kaynak: Manchester Üniversitesi Manchester Üniversitesindeki gelişmiş malzemeler araştırması, ilk kez örülmüş tekstil …