Deniz Taşımacılığında Yeni Hedef: Sıfır Emisyon

Deniz Taşımacılığında Yeni Hedef Sıfır Emisyon

Norwegian Ship Design (Førde, Norway) şirketi, dünyanın ilk sıfır emisyonlu kargo gemisi tasarımının, deniz taşımacılığı şirketi olan Egil Ulvan Rederi (Trondeheim, Norway) tarafından inşa edileceğini ve işletileceğini duyurdu. Aynı zamanda kargo sahipleri HeidelbergCement ve Felleskjøpet AGRI tarafından sözleşme imzalandı.

HeidelbergCement ve Felleskjøpet, sera gazlarından kaynaklanan emisyonlar olmadan sürdürülebilir bir ulaşım sistemi kurmayı amaçlıyor. Geminin, Norwegian Ship Design’ın “Katil Balina ile Doğadan Güç Alan” anlamına gelen “With Orca – Powered by Nature,” adlı konsepti ile geliştirilen emisyonsuz bir gemi olduğu söyleniyor. Bu konsept kapsamında, Norsepower (Helsinki, Finlandiya) şirketi iki büyük rotor yelken geliştirdi. Rüzgâr enerjisiyle desteklenen bu yelkenler vasıtasıyla hidrojenle çalışan bir gemi tasarlanmış oldu. (Norsepower‘ın kompozit yoğunluğundaki mekanik rotor yelkenleri hakkında daha fazla bilgi için bkz. “Modernizing the mechanical rotor sail.”) Gemi ayrıca, sürüklenmeye karşı koymak için özel olarak geliştirilmiş bir omurgaya sahip olacak.

Taşıma sistemi, batıdan doğu Norveç’e agrega ve ters yönde tahıl taşıyarak iki şirketin kargolarını birleştirecek. Yeşil Denizcilik Programı kamu-özel ortaklığı tarafından sağlanan altı aylık bir seçim sürecinden sonra, Egil Ulvan Rederi, sıfır emisyonlu kargo gemisini geliştirmek, inşa etmek ve işletmek için seçildi.

Egil Ulvan Rederi ve Norwegian Ship Design, kargo sahipleri ve DNV şirketinden uzmanlarla yapılan birkaç toplantıda, enerji verimliliğine ve dolayısıyla yakıt maliyetlerinin düşürülmesine odaklanan ortak teknik çözümler sundular.

2021’de, Norwegian Ship Design’a göre gemi konsepti tamamen geliştirilip optimize edilecek. 2024’ün başlarında ise faaliyete geçmesi bekleniyor.

Norwegian Ship Design CEO’su Gjermund Johannessen, “Bir şirket olarak, yeni teknolojiyi kullanmakta öncü olmanın yanı sıra enerji açısından verimli gemi tasarımları geliştirmede yenilikçi ve lider olmak için çok çalıştık. Egil Ulvan Rederi şirketi de ileriye dönük bir armatör olarak benzer emellere sahip. Olasılıkları gördüğümüz ve birlikte çözümler ürettiğimiz yakın ve verimli bir ilişkimiz var.” dedi.

Kaynak: compositesworld.com

588 Kez Okundu

Nursima Yıldız

1996 yılında Ankara’da doğdum. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Lisans dönemim sırasında Erasmus+ programı ile 1 dönem Polonya - Czestochowa Üniversite’sinde okudum. Şu anda da Roma Sapienza Üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım. Kimya sektöründe dünyada ne tür gelişmeler olduğunu daha yakından takip etmek ve bu gelişmelerle alakalı Türkçe kaynak oluşturmaya yardımcı olmak adına İnovatif Kimya Dergisi ekibinin bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle ilgi alanım olan malzeme bilimi hakkındaki haberleri paylaşacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!