dilovasi-ndaki-kimya-devi

Üretimini Dilovası’nda sürdüren Dow Chemical Company, 2015 yılının son çeyrek sonuçlarını paylaştı.

Operasyonel bazda faiz vergi ve amortisman öncesi kar marjı, on yıldan daha uzun bir süre sonrasında en yüksek üç aylık performans seviyesine çıkarak, yüzde 20,9’a yükseldi. Operasyonel bazda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 9,6 milyar dolar kar marjı sağlanırken, rapor dönemi bazında kar ise 13,3 milyar dolara ulaştı. Dow’ın faaliyetlerden yıl boyunca elde ettiği nakit yüzde 16 artışla 7,5 milyar dolar seviyesine ulaşırken; sermaye karlılığı bir önceki yılın aynı dönemine göre operasyonel bazda 12,1 artış kaydederek 130 baz puana ulaştı.Dow Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Andrew N. Liveris, elde ettikleri sonuçları şu açıklamalarla değerlendirdi:

Önemli Gelişme Kaydettik

“Dow yapısı itibarıyla dalgalı bir makro ekonomik ortamda disiplinli ve hedefe yönelik çalışmaları sayesinde, operasyonel bazda HBK’nin ve FVAÖK marjının üst üste arttığı on üçüncü çeyrek olan son çeyrekte yüksek performans göstermeye devam ediyor. Elden çıkarmalar haricinde, operasyonel bazda FVAÖK’de bir kez daha önemli gelişme kaydettik. 2014 yılına göre 1 milyar dolarlık artışla faaliyetlerden 7,5 milyar dolarlık nakit akışı sağladık. Temettüler ve hisse senedi geri alımları yoluyla hissedarlarımıza 4,6 milyar dolar ödeme yaptım. Gösterilen bu muazzam mali performans; kilit pazar ve bölgelerde talep oluşturarak kazanç ve nakit akışı sağlamak üzere esas iş kollarımızın gücünün ve dayanıklılığının göstergesidir. Entegre portföyümüzün, global erişim gücümüzün ve teknoloji çözümlerimizin avantajları, performansımızda da açıkça görünüyor.”

Her Türlü Pazar Koşulunda

Son çeyrek döneminde ABD Körfez kıyısındaki PDH tesislerini başarıyla işletmeye aldıklarını kaydeden Liveris, şöyle devam etti: “Suudi Arabistan’daki iş ortağımız Sadara’da ilk polietilen ürünümüzü üretip sevk ettik; Dupont ile birleştiğimizi açıkladık; Dow Corning ve Kuveyt iş ortaklarımızın yeniden yapılandırılmasına başladık ve Dow Chlorine Products’ın satışını tamamladık. Bu işlemlerin tamamı verimli kazanç ve istenen sonuçlar elde etmemizi sağladı. Dow böylece, doğru stratejiye ve portföye sahip olduğunu, ayrıca her türlü pazar koşulunda üstün performans göstereceğini bir kez daha güçlü şekilde kanıtladı.”

Kaynak : demokratgebze.com.tr

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.