Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Diş Macunlarında Kullanılan Florür Daha Uzun Batarya Ömrü İçin Anahtar Olabilir

Diş Macunlarında Kullanılan Florür Daha Uzun Batarya Ömrü İçin Anahtar Olabilir

dis macunlarinda kullanilan florur daha uzun batarya omru icin anahtar olabilir - Diş Macunlarında Kullanılan Florür Daha Uzun Batarya Ömrü İçin Anahtar Olabilir

Araştırmacılar, diş macununda bulunan florürü kullanarak, alışılmış lityum iyonlarından daha uzun ömürlü yeni bir batarya üretme yolu buldu.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünden (Caltech), Jet Yürütme Laboratuvarından (JPL), Honda Araştırma Enstitüsünden ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarından kimyacılar, florür anyonlarından veya negatif yüklü florür ile batarya üretme üzerine deney yaptılar.

Florür Pilleri

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü kimya profesörleri Robert Grubbs, Victor ve Elizabeth Atkins, florür pillerinin, günümüzde kullanılan normal lityum-iyon bataryalarından sekiz kata kadar daha uzun ömürlü olabileceğini söylediler. Florürün daha yüksek öz kütleli olması bu duruma katkıda bulunuyor.

“Florür esaslı batarya elektrotları normal lityum-iyon elektrotlarından alan başına daha fazla iyon depolayabiliyor, bu da bu teknolojinin daha yüksek enerji kapasitesine sahip olduğu anlamına geliyor,” dedi Purdue Üniversitesi kimya mühendisliği profesörü Brett Savoie.

Aşındırıcı ve Reaktif

Araştırmacılar, florürün aşındırıcı ve reaktif yapısından dolayı, bu bataryayı üretmenin zor olduğunu söylediler. Ekip, şarj edilebilir florür pillerini katı bileşenlerle üretmek yerine sıvı bileşenleri tercih etti. Bu sonuç, oda sıcaklığında çalışma açısından türünün ilk örneğidir.

Bunu yapmak için, florür iyonları, lityum iyon batarya üretim prosesindekine benzer bir şekilde, çözündürülüyor. Bu çözünme işleminden sorumlu olan molekül bis(2,2,2-trifluoroetil)eter veya  diğer bir adla BTFE. “Daha uzun ömürlü bir batarya için daha fazla yük hareket ettirmeniz gerekir,” dedi eş yazar, JPL kimyageri Simon Jones. “Çok yüklü metal katyonlarını hareket ettirmek zor ama benzer bir sonuç buna kıyasla daha kolay bir şekilde birkaç tek yüklü anyonun hareket ettirilmesiyle de elde edilebilir.” Diğer bir zorluk da bataryaları değişken voltajlarda çalıştırabilmektir. Florür anyonların yüksek voltajla uyumlu olduğunu buldular.

Çalışma, 7 Aralık tarihinde Science Researches dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar, bu bataryaların yüksek enerjideki kararlılığını tespit etmek için deney yapmaya devam ediyor. Eğer başarılı olursa, florür esaslı bataryalar, cep telefonları ve bilgisayar gibi küçük elektronik aletleri çalıştırmak için kullanılabilir.

Kaynak : techtimes.com

Yorumlar
Sena Aşkım Temir - Diş Macunlarında Kullanılan Florür Daha Uzun Batarya Ömrü İçin Anahtar Olabilir

Hakkında Sena Aşkım Temir

10 Kasım 1993 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2012 yılında İstek Belde Anadolu Lisesini bitirdi ve aynı yıl Hacettepe Üniversitesi İngilizce Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. Hazırlığı atlayarak 2016 yılında mezun oldu. 2015 yılında Abdi İbrahim’de staj yaptı. Haziran 2016’da lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisansa başladı. Mart 2018’de gönüllü olarak İnovatif Kimya dergisi ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bu robotlar nasil yapilir diyagramlarini takip edebiliyor 310x165 - Bu Robotlar Nasıl Yapılır Diyagramlarını Takip Edebiliyor

Bu Robotlar Nasıl Yapılır Diyagramlarını Takip Edebiliyor

Fotoğraf : ADIM ADIM: Yeni bir robot işletim sistemi, robotların görsel bazlı talimatları algılayarak (görseldeki robota …

Bir cevap yazın