Dokunmayı İnsan Derisinden 1.000 Kat Daha Hızlı Algılayabilen Yapay Deri Geliştirildi

Dokunmayı İnsan Derisinden 1000 Kat Daha Hızlı Algılayabilen Yapay Deri GeliştirildiSingapur Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacılar, Intel’in Loihi işlemcisini kullanarak dokunmayı insanlardan 1.000 kat daha hızlı algılayabilen yapay deri geliştirdi. Geliştirilen yapay cildin gelecekte çıkacak robotik teknolojilere yardımcı olacağı söyleniyor.

Günümüzde yapay zeka teknolojisinin daha ne kadar ileri gidebileceğini merak ederken her geçen gün bizi şaşkına çeviren, insandan binlerce kat daha etkili teknolojiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bununla birlikte yapay zekanın çalışmasına olanak sağlayan teknolojilerde de çok büyük gelişmeler yaşanıyor.

Yapay zeka çiplerinin en büyük geliştiricilerinden birisi olan Intel, günümüz yapay zekasını daha ileri seviyeye taşımak için ‘Nöroformik Programlama’ üzerinde yapılan çalışmalara devam ediyor. Şirket, bu teknolojiyi kullanmak isteyenler araştırmacılar için de 130.000’den fazla nörona yer veren Loihi isimli işlemciye sahip durumda.

Dokunmayı İnsan Cildinden 1.000 Kat Daha Hızlı Algılıyor

İşte Intel’in bu Loihi işlemcisini kullanan Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yapay deri geliştirmeyi başardılar. Ancak araştırmacıların geliştirdiği bu yapay deri, kendisini diğer derilerden ayıran önemli bir özelliğe sahip. Bu çip, bir insanın sinir sisteminden 1.000 kat daha hızlı olacak şekilde dokunmayı algılayabiliyor.

Çipi geliştiren araştırmacılar, geliştirdikleri teknolojiyi ve araştırmalarını bu hafta başında düzenlenen Robotics: Science and System konferansında sundular. Araştırmacılar, teknolojilerinin kabiliyetini de ortaya koyan ufak bir test yaptı. Geliştirilen teknolojiyle donatılan robotik bir el, görme engelliler için oluşturulan ve kabartılar sayesinde okunabilen Braille alfabesini normal bir işlemciden %20 daha az güç kullanarak %92 doğrulukla okumayı başardı.

Araştırmacılara göre Intel’in Loihi işlemcisiyle geliştirdikleri yapay deri sistemi, sensör verilerini günümüzün en iyi ekran kartlarından %21 daha hızlı okuyabiliyor. Ayrıca sistem, bu grafik kartlarından 45 kat daha düşük enerji tüketiyor. Intel’in bu işlemcisini robotik alanında gerek duyulan hız, doğruluk ve enerji verimliliğini sağlamak üzere geliştirdiğini hatırlatmakta fayda var.

Araştırmacılar tarafından geliştirilen yapay deri, gelecekte tıp, imalat ve hizmet sektörlerinde yaşanacak robotik otomasyon devriminin gelişiminde katkıda bulunabilir. Şu anda yapay zeka alanında gördüğümüz birçok ürün, gelecekte göreceğimiz yapay zeka ürünlerinin atası olarak anılacak.

Kaynak : webtekno.com

618 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!